fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Sadownicy wierzą, że uporają się ze skutkami embarga

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Producenci owoców wierzą, że ich aktywność za granicą?i zmiana prawa krajowego pomogą im się uporać?ze skutkami zamknięcia granic przez Rosję.
– Rynek światowy jest na tyle otwarty, że powinno się nam udać zagospodarować całą produkcję owoców trafiającą wcześniej do Rosji – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Od 1 sierpnia Polska nie może eksportować do Rosji warzyw i owoców, w tym jabłek. A od tygodnia rosyjskim embargiem objęte zostały warzywa i owoce oraz mięso, produkty mleczarskie i ryby z całej Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Norwegii.
Nasi sadownicy zaczęli już przygotowania do zdobycia nowych rynków. Jesienią ruszają z kampanią promocyjną jabłek w Chinach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Te ostatnie mają być dla nich przyczółkiem do zdobycia krajów Afryki Północnej.
Producenci owoców zabiegają również w Komisji Europejskiej o wprowadzenie dopłat do eksportu na rynki pozaunijne. Ponadto, jak zaznaczył szef Związku Sadowników RP, liczą na wprowadzenie przez Polskę tanich ubezpieczeń transakcji zagranicznych.
– Utylizacja owoców to ostateczność. W pierwszej kolejności trzeba zastosować mechanizmy, które ułatwią zwiększenie eksportu na nowe rynki – zaznacza Mirosław Maliszewski.
Sadownicy popierają uproszczenie krajowych przepisów, które pozwoli na większą skalę przetwarzać owoce i warzywa w gospodarstwach. Są też za zniesieniem zakazu reklamy cydru.
Rosja była największym rynkiem eksportowym polskich jabłek. Przypadało na nią niemal 60 proc. zagranicznej sprzedaży tych owoców. To m.in. zasługa kampanii promocyjnej jabłek unijnych, w tym polskich, na rynku rosyjskim.
– Zamierzamy ją kontynuować przez kolejny rok, aby podtrzymać kontakty z rosyjskimi kontrahentami – zapowiada Maliszewski.
—b.d.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA