fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Poderżnięte gardła za małżeństwo z miłości

W Pakistanie wciąż trwają protesty przeciwko przemocy wobec kobiet po tym, jak przed budynkiem sądu w Lahore rodzina ukamienowała ciężarną 25-letnią kobietę za to, że poślubiła innego mężczyznę, niż wybrała jej rodzina.
Fotorzepa
Para małżonków z Pendżabu, którzy pobrali się z miłości, padła ofiarą honorowego zabójstwa. Rodzice dziewczyny poderżnęli im gardła.
Siedemnastoletnia dziewczyna i trzydziestojednoletni mężczyzna pobrali się 18 czerwca tego roku, bez zgody swoich rodzin.
Kilka dni po ceremonii rodzice dziewczyny zaprosili młodą parę do domu zapowiadając, że tam udzielą jej błogosławieństwa. Kiedy małżonkowie przekroczyli próg domu, rodzina dziewczyny rzuciła się na nich i związała sznurami. Ojciec panny młodej poderżnął obojgu gardła.
Policja aresztowała całą rodzinę, która tłumaczyła się tym, że dziewczyna wychodząc za mąż za człowieka o niższym pochodzeniu społecznym przyniosła rodzinie hańbę i musiała - wraz z mężem - zapłacić za to życiem.
Tradycje kulturowe w wielu regionach Pakistanu każą traktować zabójstwo honorowe jako coś zupełnie naturalnego. Zabójstwo kobiety, której zachowanie postrzegane jest jako "nieskromne", jest powszechnie akceptowane. Takim "nieskromnym" zachowaniem może być nawet śpiew, wyglądanie przez okno lub rozmowa z niespokrewnionym mężczyzną.
Poślubienie przez kobietę mężczyzny, którego sama wybrała, dla wielu Pakistańczyków jest niedopuszczalną obrazą rodziny.
Prawo Pakistanu stanowi, że nawet jeśli morderca kobiety zostanie skazany za jej zabicie, jej rodzina może mu wybaczyć, zdejmując tym samym z mordercy ewentualny wyrok. W związku z tym wiele rodzin w takich sytuacjach niejako "nominuje" zabójcę, a po wykonaniu wyroku - wybacza mu.
Wcześniej w tym tygodniu w środkowym Pakistanie doszło do podobnej sytuacji. 21 czerwca dziewiętnastoletnia Mehreen Bibi poślubiła wybranego przez siebie mężczyznę. Oboje jednak zdawali sobie sprawę z zagrożenia, bo ich adwokat zwrócił się do policji o ochronę młodych. Nie udzielono jej.
Rodzina dziewczyny przyszła więc po córkę do domu jej męża, zaklinając się na Koran, że nie uczynią jej krzywdy, chcą jedynie, by odbyła się prawdziwa ceremonia zaślubin, z udziałem całej rodziny i trzeba Mehreen Bibi do niej przygotować. Po wejściu do rodzinnego domu dziewczyna została natychmiast zastrzelona. Jej mąż ukrywa się. Ojciec zgłosił zabójstwo na policji jednocześnie z informacją, że zabójcy już wybaczono.
Tradycja honorowych zabójstw w Pakistanie jest wciąż bardzo silna, mimo że w czerwcu  przywódcy religijni tego kraju wydali wspólny edykt, w którym uznali zabójstwa honorowe za działanie "wysoce naganne i sprzeczne z islamem".
Zabójstwa honorowe w Pakistanie
Źródło: arabnews.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA