fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dlaczego ojcowie biją?

Flickr
Co drugi ojciec przyznaje się, że podniósł rękę na swoje dziecko – wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje.
Tylko 48 proc. ojców jest przekonanych, że kary cielesne w żadnym wypadku nie powinny być stosowane. Ale równocześnie aż 47 proc. z nich deklaruje, że przynajmniej raz dało klapsa swojemu dziecku, a co trzeci przyznaje, że uderzył je ręką.  Pozostali dopuszczają wymierzenie dziecku klapsa, a nawet zdarza im się sprawić mu lanie.
– W ostatnich latach w widoczny sposób zmniejsza się liczba Polaków akceptujących bicie dzieci. Ale często są to tylko deklaracje. Pod wpływem emocji wielu zdarza się podnieść rękę na swoje dziecko – mówi „Rz" dr Monika Sajkowska, prezes Fundacji Dzieci Niczyje, która zamówiła badania. Sajkowska dodaje, że aż 70 proc. rodziców deklaruje, że chociaż raz dało dziecku kapsa
Jak to tłumaczą? Aż 44 proc. ojców twierdzi, że choć generalnie nie popierają bicia, to jednak są sytuacje, w których stosowanie klapsów jest usprawiedliwione.
– Jestem tego samego zdania. Są momenty, np. w sytuacji zagrożenia życia, gdy nie ma czasu na to, by dziecku na spokojnie wszystko wytłumaczyć – mówi Joanna Krupska, matka siedmiorga dzieci i szefowa Związku Dużych Rodzin 3+. – Od klapsa gorszy jest zawsze brak miłości – dodaje.
Jednak eksperci są przekonani, że pozostawianie sobie takiej furtki jest bardzo ryzykowne. – Problem polega na tym, że granica między klapsem a biciem, które ma poważne konsekwencje, jest płynna. I nigdy nie wiadomo, czy na jednym uderzeniu się skończy, bo dyscyplinowanie dziecka często dzieje się w gniewie i łatwo posunąć się za daleko – tłumaczy Sajkowska.
A są rodzice, dla których przekroczenie tej cienkiej linii jest szczególnie łatwe. W ubiegłym tygodniu do szpitala w Kaliszu trafiło pięciomiesięczne dziecko. Dziewczynka ma uszkodzoną kość ciemieniową i siniaki. Pobił ją ojciec, bo za głośno płakała.
W tym tygodniu do sądu w Częstochowie trafił akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego pobicia w marcu 2013 roku trzymiesięcznego chłopca. Jego ojciec Tomasz M. nie widzi w swoim zachowaniu nic złego – tylko potrząsał dzieckiem.
– Moim zdaniem takie zachowanie to dowód porażki wychowawczej i braku umiejętności panowania nad emocjami – tłumaczy Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy.
Ekspertka jest przekonana, że takie zachowania wobec dzieci mają negatywne skutki w przyszłości. – Bite dziecko stosuje często przemoc wobec rówieśników, nie ma dobrych relacji z rodzicami, a w dorosłym życiu może mieć zaburzone poczucie własnej wartości. Nie warto w ten sposób wychowywać – podsumowuje.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA