fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

USA: trudne początki hazardu online

Bloomberg
Zamiast setek milionów dolarów z podatków – tylko pojedyncze miliony. Legalny hazard internetowy online na razie nie ratuje lokalnych budżetów w USA.
Legalne uprawianie hazardu online jest w USA możliwe od roku, ale początki okazały się bardzo trudne. Wyniki w trzech stanach Delaware, Nevada oraz New Jersey – pierwszych, w których zezwolono internautom na grę – są co najmniej rozczarowujące. W najliczniej zaludnionym New Jersey podatki od internetowego hazardu miały w kończącym się właśnie roku fiskalnym przynieść początkowo 180 milionów dolarów. Potem sumę tę zredukowano do 160 milionów. Tymczasem do końca maja (rok budżetowy kończy się w tym stanie czerwcu) fiskus zdołał ściągnąć zaledwie 9,3 miliona dolarów. "To jasne, że te wyniki rozminęły się naszymi oczekiwaniami" – oświadczył główny skarbnik stanu New Jersey Andrew Sidamon-Eristoff.Podobny, choć mniej dramatyczny trend odnotowano w Delaware i Nevadzie.
Na przeszkodzie w opodatkowaniu internernetowego hazardu stanęły przede wszystkim problemy technologiczne. Urzędnicy z New Jersey mówią o kłopotach z geolokacją graczy, co uniemożliwia lokalizację osoby uprawiajacej hazard w konkretnym stanie. Wielu emitentów kart kredytowych odmówiło z góry udziału w internetowym hazardzie. Inni postawili graczom i kasynom szereg trudnych do spełnienia warunków. Z opublikowanego w marcu raportu Morgan Stanley wynikało, że tylko w New Jersey zostało odrzuconych aż 60 procent transakcji związanych z grami online. Połowa graczy online zrezygnowała z dalszych prób. Trzecim powodem niskich dochodów z hazardu online są wysokie koszty uruchomienia bezpiecznych kasyn internetowych. Te czynniki sprawiły, że Morgan Stanley zdecydował się w tym roku na obniżenie prognoz obrotów legalnego hazardu internetowego o jedną trzecią – z 5 mld dol. do 3,5 mld dol. w 2017 roku.
Legalny hazard online jest w USA możliwy od 2011 roku, dzięki cofnięciu zakazu na poziomie państwa federalnego. W ubiegłym roku na jego zalegalizowanie zdecydowały się pierwsze stany licząc na szybką poprawę sytuacji budżetowej. Ustawy zezwalające na internetowy hazard przyjęły już Kalifornia, Missisipi i Nowy Jork, a następne w kolejce są Pensylwania i Wirginia Zachodnia. Mimo ogromnego wzrostu zainteresowania tego rodzaju działalnością nie wszędzie zalegalizowanie hazardu online uważa się za kwestię przesądzoną. Na przykład w Minnesocie zgłoszono w tym roku dwa konkurencyjne projekty ustaw – zakazującą i zezwalającą na hazard. Obie przepadły w procesie legislacyjnym.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA