fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

GUS: klimat działalności w przemyśle w czerwcu na poziomie z maja

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu ukształtował się na poziomie zbliżonym do notowań z maja - wynika z badania GUS.
W czerwcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 7. W bieżącym i ubiegłym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Z badania GUS wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień są pozytywne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem, na co wpływa wolniejszy niż w maju wzrost krajowego portfela zamówień, przy bardziej znaczącym spadku zagranicznego portfela zamówień.
"Przewidywania w tym zakresie są mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Prognozy produkcji są pozytywne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w maju, przy korzystnych ocenach bieżących. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Wzrost poziomu należności od kontrahentów jest wolniejszy niż w maju. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nadal nieznacznie negatywnie, odpowiednie pozytywne prognozy są zbliżone do zgłaszanych w maju" - napisał GUS.
Z badania wynika, że w najbliższych trzech miesiącach stan zatrudnienia może zmniejszyć się w niewielkim stopniu, a ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian, podobnie jak przed miesiącem.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA