fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Wielka aukcja kultowych zdjęć Briana Griffina

Brian Griffin, DisCover Photography, Iggy Pop, Soldier, Fotofestiwal 2014
Fotofestiwal
Łódzki Fotofestiwal zakończy w niedzielę aukcja charytatywna wszystkich prac wybitnego brytyjskiego fotografa Briana Griffina, prezentowanych na wystawie „Discover Photography" w Monopolis.
Na aukcji, odbywającej się z udziałem autora, można zdobyć fotografie do ikonicznych okładek i albumów muzycznych oraz portrety muzyków i zespołów. Ceny wywoławcze od  150 zł. Dochód ze sprzedaży dzieł zostanie przeznaczony na działalność Fundacji Virako Szczęśliwe Podwórka – akcję społeczną, która wspiera tworzenie świetlic środowiskowych w Łodzi. Wpływy zasilą także Fundację Edukacji Wizualnej łódzkiego Fotofestiwalu.
Na licytację idzie ponad 60 prac, min. głośne okładki Depeche Mode („A Broken Frame", „Construction Time Again", „Speak and Spell"), a także portrety Placebo, Queen, REM, Iggy Popa, Kate Bush, Petera Gabriela, Tindersticks, Psychodelic Furs, Passion Puppets, Talk Talk, Billy Idol, Siouxsie Sioux, Elvisa Costello, Joe Jacksona. „The Guardian" ogłosił Briana Griffina w 1989 roku „fotografem dekady", a magazyn „Life" zaprezentował „A Broken Frame"" na okładce dodatku specjalnego „Najlepsze fotografie lat 80."
Okładka „A Broken Frame" nie jest po prostu fotografią muzyków Depeche Mode, lecz przedstawia inscenizowana scenę ze „żniwiarkę", która wyszła z sierpem na kukurydziane pole, co przypomina pastisz socrealistycznych obrazów, czy plakatów. Jednocześnie zdjęcie ma niesamowity klimat, bo „muzyczne żniwa" odbywają się pod burzowym niebem, pełnym ciężkich chmur. Z szarością nieba kontrastuje intensywne żółte pole. W portretowych zdjęciach Griffin z reguły szuka jakiegoś niekonwencjonalnego ujęcia,  więc np. nie pokazują twarzy Briana Maya, gitarzysty Queen, tylko skupia się na jego sylwetce z bujną czupryną. Griffin opowiadał w jednym z wywiadów, że w tego typu projektach inspirowała go na równi muzyka, jak i sztuka.
Briana Griffina (rocznik 1948) interesują także inne dziedziny – od polityki do świata mody i od fotografii do teledysków i filmów. W 2013 roku otrzymał Medal stulecia od Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego za całokształt twórczości. Ostatnio uczestniczył w projektach: „Marsylia-Prowansja – Europejska Stolica Kultury 2013" i „ Reference Work" (album i wystawa) z okazji otwarcia gmachu Nowej Biblioteki w Birmingham. Miał wystawy w wielu prestiżowych miejscach, m.in. w National Portrait Gallery  i Victoria&Albert Museum w Londynie, czy w Museé des Arts de la Mode w Paryżu.
Jego łódzka muzyczna retrospektywa odbywa się w punkowej stylistyce w Monopolis, nowej artystyczna przestrzeń miasta przy ul. Wydawniczej 4 .
Monopolis to „Miasto w mieście", jak mówi wybitny designer Janusz Kaniewski. Znajduje się na poprzemysłowych terenach rewitalizowanych przez Virako. Niegdyś mieścił się tu  Polmos – byłe zakłady Monopolu Wódczanego w Łodzi, zatrudniający w czasach świetności 600 osób. Jest to trzeci co do wielkości (20 tys. m. kw. powierzchni) kompleks pofabryczny w mieście, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego. Ma obecnie szanse stać się centrum kulturalnym  na miarę Kulturbrauerei w Berlinie czy Maison Folie w Lille. Przed wystawą Griffina  były tu już prezentowane prace Ryszarda Horowitza, kręcono też w tym miejscu zdjęcia do filmów „Obywatel" i „Miasto 44" , a także odbyła się sesja zdjęciowa kalendarza Virako 201. Wkrótce otwarte zostanie kino plenerowe.
MK
Aukcja fotografii Griffina 15 czerwca o godz. 18
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA