fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Deregulacja zawodu pośrednika

Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Ponad 70 proc. Polaków nie wie o deregulacji zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości.
Tak wynika z badania przeprowadzonego wśród użytkowników portalu Domy.pl.
- Zdecydowana większość Polaków jest zaskoczona informacją o deregulacji na rynku nieruchomości. Respondenci nie wiedzieli o zniesieniu wraz z nowym rokiem przepisów określających dostęp do zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, a więc wymogów dotyczących poziomu wykształcenia, odpowiednich kwalifikacji, niekaralności czy przestrzegania standardów zawodowych - podają przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości. (PFRN).
Internauci zostali też zapytani o to, jak zamierzają przeprowadzać transakcje. - 45 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jeszcze nie zdecydowało, czy zrobi to samodzielnie, czy ze wsparciem pośrednika - wynika z analiz.
- Respondenci korzystający z naszej bazy mieszkań, domów i działek, poza znalezieniem odpowiedniej oferty w dobrej cenie, oczekują też zorganizowania i bezpiecznego przeprowadzenia transakcji, zgromadzenia i przygotowania odpowiednich dokumentów i sprawdzenia wiarygodności kontrahenta. To bezsprzecznie zadanie wyłącznie dla wykwalifikowanych i przestrzegających norm etycznych pośredników w obrocie nieruchomościami - podkreśla Marcin Drogomirecki z serwisu Domy.pl.
Zdaniem respondentów ważne jest, by byli to pośrednicy godni zaufania. - Po deregulacji rynku 57 proc. pytanych obawia się wzrostu liczby nierzetelnych pośredników i zarządców - podaje PFRN. - Badania wykazały również, że 48 proc. pytanych czułoby się bezpieczniej, gdyby licencja państwowa, uprawniająca do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami, została przywrócona. Tylko co piąty wierzy w samoregulację rynku.
- Od początku działania w nowych realiach otrzymujemy sygnały o potrzebie poświadczania kompetencji zawodowych pracowników nieruchomości. Wyniki badań PFRN i Domy.pl potwierdzają tę tendencję. Polacy obawiają się, że deregulacja wpłynie negatywnie na ich interesy – komentuje Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.
- Próbując się odnaleźć w nowej rzeczywistości najwięcej (38 proc.) badanych deklaruje, że informacji o rzetelnym pośredniku poszuka w internecie - mówią przedstawiciele PFRN. Dodają, że federacja uruchomiła internetowy Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami PFRN i Zarządców Nieruchomości PFRN. - Są tu informacje o osobie wykonującej zawód, m.in. opis jej doświadczenia, wykształcenia i – co ważne – informację o ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej - podkreślają przedstawiciele PFRN.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA