fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wyjątkowe spotkanie na Wybrzeżu

Archiwum
Zbigniew Jasiewicz, dyrektor Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2014, dyrektor – redaktor naczelny Oddziału TVP SA w Gdańsku
Jak co roku, miłośników teatru czeka wielkie święto, jakim jest Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry.
W Sopocie spotkamy się już po raz 14. I będzie to spotkanie wyjątkowe, gdyż tegoroczna edycja Festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2014 r. została wyróżniona Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Swoim patronatem objęła to unikatowe przedsięwzięcie również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
To dla nas ogromny zaszczyt i mobilizacja, by stworzyć wspaniały klimat Festiwalu i dostarczyć państwu niezapomnianych wrażeń. Mam wielką nadzieję, że niezatarte wspomnienia powstaną również dzięki kolejnemu nowatorskiemu pomysłowi, jakim jest włączenie do Festiwalu Dwa Teatry projektu internetowego teatru dla szkół.
Ideą internetowego Teatru TVP dla szkół realizowanego od października 2012 r. jest dotarcie z kulturą i sztuką do szkolnej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego internetu. Odbiorcy teatralnych wydarzeń to uczniowie szkół oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl jest w tym samym czasie odbierany przez kilkudziesięciotysięczną społeczność uczniowską w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.
Od początku projektu do  czerwca 2014 roku przeprowadzonych zostało 25 internetowych transmisji granych na żywo na deskach teatru przedstawień. Obejrzało je ponad 700 tysięcy widzów. Do współpracy zapraszane są najlepsze polskie teatry, a repertuar jest tak dobierany, aby z jednej strony pokazać różnorodność gatunków, z drugiej zaś strony uczyć i bawić młodą widownię.
13 czerwca, w piątek, w studiu Telewizji Gdańsk Teatr Miniatura z Gdańska wystawi spektakl „Fahrenheit". Jest to sceniczna adaptacja książki Anny Czerwińskiej-Rydel „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita", która ma przybliżyć widzom postać Daniela Fahrenheita, słynnego naukowca i wynalazcy termometru rtęciowego, którego życiowym celem było rozwikłanie fizycznej zagadki ciepła-zimna. Dzięki nowoczesnej technologii kultura wysoka może dotrzeć do młodej szkolnej widowni i pomóc jej pokochać teatr.
Pokazy festiwalowe, poza konkursem,  uświetnią trzy programy ARTE France. Oferta festiwalowa jest więc bardzo bogata i urozmaicona. Widzowie będą mogli się zapoznać z najlepszymi projektami artystycznymi, gdyż festiwal nieustannie się rozwija i z roku na rok prezentuje wyższy poziom. TVP Gdańsk jako organizator wykonawczy i producent Festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2014 r. zapewni jego niepowtarzalny charakter. A niezwykle urokliwy Sopot jak zawsze gościnnie podejmie miłośników sztuki teatralnej.
Do zobaczenia w Sopocie!
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA