fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Absolwenci ciekawi podatków

Kariera eksperta podatkowego coraz częściej jest wyborem młodych ludzi. Nie zawsze jest to wybór na całe życie.
Doradztwo podatkowe już nie jest dla studentów enigmatycznym pojęciem. O ile jeszcze kilka lat temu podjęciem pracy w tym zawodzie interesowała się znikoma liczba studentów prawa, o tyle teraz, jak wynika z ubiegłorocznych badań stowarzyszenia studentów prawa ELSA, zawód doradcy podatkowego chciałoby wykonywać 12,4 proc. z nich. W prawie podatkowym chce się specjalizować niemal ?17 proc. Co ciekawe, studenci najczęściej (23 proc. ankietowanych) wskazali prawo podatkowe jako tę gałąź, która ?w najbliższych latach będzie się najbardziej rozwijała ?i która może przynieść im ?w przyszłości dochody.
12,4 proc. - Taki odsetek studentów chciałby w przyszłości zostać doradcami podatkowymi
Młodzi ludzie zainteresowani podatkami mają zresztą coraz więcej możliwości ukierunkowania swojego wykształcenia w tym kierunku. Na różnych uczelniach w ramach studiów prawniczych powstają specjalistyczne kierunki związane z podatkami, rachunkowością czy finansami publicznymi. Są takie zajęcia na uniwersytetach w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, ?a pojawiają się inicjatywy otwarcia podobnych kierunków na uniwersytetach Warmińsko-Mazurskim czy Śląskim.

Szanse są, ale kariera jest trudna

Trzeba jednak wiedzieć, że kariera w tym zawodzie nie jest usłana różami. – Nasz fach jest trudny, ale to do nas, a nie do radców czy adwokatów, przychodzą klienci zmagający się ze skomplikowanymi zagadnieniami podatkowymi. Widzę w naszym zawodzie ogromne szanse dla młodych ludzi – zapewnia Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Dane z samorządu doradców potwierdzają, że dziś ślubowanie zawodowe składa więcej młodych ludzi niż kiedyś. Jeszcze w 2010 roku odsetek wchodzących na drogę zawodową w wieku 30 lat i mniej było 37 proc. W ostatnich kilku latach – 45–50 proc. Oznacza to, że zawód doradcy podatkowego staje się świadomym wyborem ludzi młodych. Niegdyś uprawnienia te zdobywały głównie osoby, które już wykonywały jakiś zawód, często księgowego czy biegłego rewidenta, a doradztwo podatkowe oznaczało dla nich po prostu jeszcze jeden dyplom.
Czy jednak młodzi ludzie, którzy wybierają ten zawód, są mocno przekonani, że to jest ich powołanie? Tomasz Barańczyk, szef działu doradztwa podatkowego w PwC, przyznaje, że z tym bywa różnie.
– Dziś, bardziej niż jeszcze przed paroma laty, widzę, że dla części z nich to z założenia etap w zawodowym rozwoju, ?a nie model docelowej kariery – mówi. I dodaje, że da się zauważyć większą niż kiedyś skłonność do przechodzenia ?z firmy doradczej do przemysłu, czasem nawet na stanowiska niezwiązane z podatkami.

Chodzi nie tylko ?o pieniądze

Bo choć w firmach doradczych zarabia się nieźle, to dziś – co obserwują ich szefowie – dla młodych ludzi sam sukces finansowy przestał być priorytetem. – Oczekują raczej tego, by dobrze się czuć w miejscu pracy i mieć satysfakcję z jej efektów – twierdzi Jarosław Koziński, kierujący działem podatkowym w EY. Zapewnia on, że jego firma elastycznie podchodzi do wykonywania pracy. – Nie kontrolujemy godzin przyjść i wyjść z biura. Oczekujemy raczej dobrego efektu, a na tym młodym ludziom zależy bardziej niż kiedyś – wyjaśnia Koziński.
Podobne podejście ma Krzysztof Moczulski, szef działu podatkowego w Deloitte. – Poza wyjątkowymi sytuacjami, jak np. pilne projekty czy okresy przygotowywania deklaracji rocznych, zwykle nie ma potrzeby, by nasi pracownicy spędzali w biurze tak dużo czasu jak jeszcze kilkanaście lat temu – zapewnia Moczulski.
Jaka jest recepta na szybki sukces młodego doradcy? Być może trzeba znaleźć sobie już na początku jakąś niszę wiedzy, w której będzie się lepszym od innych. Jeden z najbardziej cenionych dziś na rynku specjalistów od VAT, Roman Namysłowski z Crido Taxand, wspomina, że u progu swojej kariery już w rozmowie kwalifikacyjnej zrobił na przyszłej szefowej duże wrażenie wiedzą o tym podatku. – Ale z czasem zrozumiałem, że specjalistyczna wiedza i niszowe zainteresowania nie zwalniają z rozwijania ogólnej wiedzy o podatkach. Tego oczekują klienci – przyznaje Namysłowski.
Podobnie twierdzi Jadwiga Glumińska-Pawlic. – Młody człowiek, wchodząc do zawodu, powinien poznać cały system podatkowy ?i nieco rachunkowości, by zrozumieć całokształt spraw podatkowo-księgowych swoich klientów. Po mniej więcej dwóch latach praktyki, gdy już będzie wiedział, co go w podatkach najbardziej interesuje, powinien ?szukać sobie specjalizacji – radzi szefowa samorządu doradców.
Milena ?Adamczewska
prezes Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland
O zainteresowaniu studentów prawa podatkami świadczy choćby fakt, że niełatwo się dostać ?na seminaria o tej tematyce, organizowane ?na różnych uczelniach. Potwierdzają to też wyraźnie wyniki naszych badań przeprowadzonych wśród studentów prawa.
Wiele kolegów i koleżanek upatruje swojej przyszłości w zawodzie doradcy podatkowego, choćby z powodu wyraźnego przepełnienia rynku pracy radców prawnych i adwokatów. To może być atrakcyjna perspektywa, zwłaszcza że ścieżka dostępu do zawodu doradcy podatkowego jest nieco prostsza, niż do tradycyjnych zawodów prawniczych. Nawet, jeśli respondenci naszego badania nie widzą swojej przyszłości w doradztwie podatkowym jako takim, to jest bardzo znamienne, że oceniają prawo podatkowe jako bardzo perspektywiczną dziedzinę, której poznanie może pozwolić zarobić.
Nasza organizacja to dostrzega i stara się pomagać studentom zainteresowanym podatkami. Wraz z wiodącymi firmami doradczymi organizujemy różne konferencje, seminaria  i konkursy ?dla studentów o tematyce podatkowej. Wierzę, ?że udział w takich wydarzeniach przynajmniej niektórym kolegom i koleżankom pomoże ?w rozpoczęciu przygotowań do niełatwego przecież egzaminu zawodowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA