fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rankingi

Ranking firm doradztwa podatkowego: ranking w regionach

Umiejscowienie firmy doradczej poza Warszawą nie musi oznaczać tylko lokalnego zasięgu obsługi klientów.
Ranking według regionów - TABELA
Łatwo dostrzec, że czołówkę ogólnego rankingu tworzą firmy z centralą w Warszawie. Są jednak liczące się przedsiębiorstwa średniej wielkości, które obsługują klientów ?o ogólnokrajowym, a nawet międzynarodowym działaniu. Wystarczy też spojrzeć na listę klientów poszczególnych firm doradczych, by się przekonać, że także firmy spoza Warszawy mają szanse walczyć o dużych ?i znaczących klientów. Dlatego jak co roku przedstawiamy też największe kancelarie spoza Warszawy i Mazowsza.

Sukces nie zależy od centrali w Warszawie

Oczywiście najlepiej być fizycznie blisko klienta, zwłaszcza stałego – choćby ze względu na dostęp do ważnych dokumentów. Czasem trzeba się z klientem spotkać w cztery oczy, by omówić poufne sprawy. Dariusz Bednarski, partner zarządzający doradztwem podatkowym Grant Thornton, stawia tezę, że przy dzisiejszych środkach komunikacji elektronicznej lokalizacja siedziby firmy ma drugorzędne znaczenie. – Duże firmy mające siedzibę ?w Warszawie tworzą biura lokalne, żeby być bliżej klienta spoza stolicy. Firmy z siedzibą poza Warszawą otwierają ?z kolei biura w stolicy ?i w innych miastach – mówi Bednarski.
85 proc. wzrost przychodów zanotowała najdynamiczniejsza kancelaria z Wielkopolski
Taka prawidłowość rzeczywiście występuje. Wszystkie firmy z tzw. wielkiej czwórki mają swoje oddziały w największych miastach kraju. ?Z kolei wspomniany Grant Thornton oraz TPA Horwath, choć główne siedziby mają ?w Poznaniu, utrzymują też na stałe część personelu ?w stolicy. Grant Thornton powrócił do naszego rankingu po rocznej przerwie, wykazując znaczny przyrost przychodów – o ponad 36 proc. Choć jest to przede wszystkim firma audytorska, to jej dość silny zespół podatkowy lokuje ją jako mocnego gracza w sektorze średnich firm doradztwa podatkowego.

Sześćset kilometrów nie ma znaczenia

Firmy spoza Warszawy nie ograniczają się do lokalnych klientów. Przykładowo, największa firma doradcza na Śląsku – grupa Gumułka – przyznaje się do obsługiwania Poczty Polskiej, a krakowski ECDDP doradza gigantowi Lotos Oil. Nie oznacza to jednak automatycznie lepszej sytuacji finansowej – grupa Gumułka wykazała ponad ?8-procentowy spadek przychodów, a ECDDP jedynie zachował ich ubiegłoroczny poziom.
Bywa, że nawet mała kancelaria doradcza może obsługiwać klienta z drugiego końca Polski. Dobrym przykładem na to  jest niewielka, licząca dwóch doradców podatkowych, firma Sławomira Zielenia z Wałbrzycha. Obsługuje ona klientów związanych z samorządem Białegostoku. Miasta te dzieli odległość ponad 630 km.
Nie bez znaczenia dla  obsługi odległych klientów jest rozwój elektronicznych form komunikacji, a także rozwijająca się w ostatnich latach sieć dróg szybkiego ruchu. Na przykład jeszcze kilka lat temu podróż samochodem ze Szczecina do Warszawy była prawdziwym wyzwaniem. Dziś tę trasę można przejechać ?w pięć godzin.
Niektóre firmy z terenu mogą się pochwalić większą dynamiką rozwoju niż stołeczne. Przyrost przychodów poznańskiej kancelarii P.J. Sowisło & Topolewski wyniósł ponad 85 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Wrocławski Eres poprawił rezultaty swojej działalności sprzed roku o połowę. Niezłe wyniki już kolejny raz wykazał też Accounting Audyt Partner, który jeszcze w 2010 roku miał 300 tys. zł obrotu, a w 2013 roku już 1,7 mln zł.
Poza Warszawą regionami ?z najsilniejszą reprezentacją ?w naszym rankingu są Dolny Śląsk i Małopolska, gdzie ma siedziby po siedem firm doradczych. Na uwagę zasługują też Śląsk i Wielkopolska (odpowiednio: pięć i cztery firmy). W innych regionach liczba kancelarii co najmniej dwuosobowych jest mniejsza, ale zdarzają się tam liczący się gracze na rynku doradztwa. Przykładem jest Doradca ?z Lublina (20. pozycja w rankingu) z załogą w sumie dziesięciu osób z uprawnieniami doradcy podatkowego.
Dwunastu takich profesjonalistów stanowi o sile kancelarii prof. Adama Mariańskiego ?z Łodzi (23. pozycja w rankingu). Także szczeciński EOL (25. miejsce) z sześcioma doradcami podatkowymi ma mocną pozycję na zachodnim Pomorzu. Kancelaria ta jest ceniona w całej Polsce, choćby z powodu posiadania w swojej załodze cenionego eksperta w sprawach VAT – dr. Adama Bartosiewicza, znanego m.in. z książkowych komentarzy do ustawy o VAT.

Do niemieckiej geografii nam daleko

Nie da się jednak ukryć, że centrum potencjału gospodarczego Polski jest skupione przede wszystkim w Warszawie. Choć różne inwestycje, zwłaszcza produkcyjne, są lokowane w terenie (np. ?w specjalnych strefach ekonomicznych), to bardzo często administracyjne centrale inwestujących przedsiębiorstw lokują się w stolicy.
Pewnie jeszcze długo przyjdzie nam czekać na bardziej zrównoważony rozwój kraju na wzór np. Niemiec, gdzie wielkie centra biznesowe lokują się nie tylko w Berlinie, ale też – a może przede wszystkim – we Frankfurcie czy Monachium. Na razie centrum biznesu – a w związku z tym także doradztwa podatkowego ?– pozostanie Warszawa.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA