fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mało ofert w "MdM"

Zaledwie co dziesiąte mieszkanie na stołecznym rynku można kupić w programie „Mieszkanie dla młodych”.
Choć wielu klientów pyta o lokal z dopłatą, program „Mieszkanie dla młodych" („MdM") nadal nie ma szansy zmienić oblicza warszawskiego rynku. Obowiązujący dziś limit po kwartalnej podwyżce nie przekracza 6,2 tys. zł za mkw. To znacznie poniżej średniej ceny dla stołecznego rynku, która oscyluje ok. 7,6 tys. zł za mkw.
– Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości z dopłatą nadal nie będą miały łatwo – zapewnia Marcin Krasoń z Home Broker.

Głównie na Białołęce

Po zmianach limitu ceny liczba lokali kwalifikujących się do „MdM" najbardziej wzrosła na Białołęce. – Spora pula pojawiła się także na Bemowie, gdzie do oferty włączono kolejne etapy osiedla Young City (Robyg), a także dwie nowe inwestycje: Accent Vert (Bouygues Immobilier Polska) i My Bemowo (Nexity Polska) – mówi Anna Karaś z RedNet Property Group.
Jak dodaje Jarosław Jędrzyński z serwisu RynekPierwotny.com, w ostatnich miesiącach pojawiły się na Bielanach, w Ursusie, na Targówku i w Wawrze inwestycje, w których więcej jest lokali w cenach z „MdM". Projekty dysponujące największą ofertą mieszkań z dopłatą to: trzeci etap osiedla Portowa, budowany przez PPHU Targfort (131 lokali w „MdM"), Park Światowida realizowany przez Jezierski Business Park (130 lokali) czy Derby (98 mieszkań) stawiane przez Dom Development. Wszystkie trzy osiedla powstają na Białołęce.
– Obecnie sprzedajemy ponad 10 proc. mieszkań ze wsparciem kredytów „MdM". Nie jest to dużo, ale też nie wszystkie nasze osiedla spełniają limity – zauważa Radosław Bieliński, rzecznik Dom Development.
We wspomnianym już wcześniej projekcie My Bemowo do kupienia są 62 lokale w „MdM". – Planujemy wprowadzić na rynek – w tym i przyszłym roku – nowe takie projekty, na Woli oraz Bemowie – zapewnia Adam Dąbkowski, dyrektor generalny Nexity Polska.
Również Robyg, który poza bemowskim Young City ma w sprzedaży lokale w „MdM" na Wilanowie na osiedlu Królewskim, planuje wprowadzić na rynek kolejne projekty.
– W samym centrum ceny nowych mieszkań zwykle przekraczają 7,5–8 tys. zł za mkw., więc nie ma szans na lokum w „MdM"– mówi Marcin Krasoń.
Najbliżej centrum do wzięcia są lokale na Woli, w dwóch projektach: Królewskie Ogrody (Murapol) i Arte Nova (Bouygues Immobilier Polska).
– Jednak w Arte Nova są tylko dwie oferty, a choć Królewskie Ogrody reklamują się jako dostępne w programie, ale widoczne w ogłoszeniach ceny zaczynają się od 7,2 tys. zł za mkw. – zastrzega Jarosław Jędrzyński.

Kluczowy limit

Cała oferta lokali w „MdM" w stolicy obejmuje 6–10 proc. podaży. – Pula mieszkań kwalifikująca się do programu będzie zależała od zmian limitów. Jeśli w przyszłym kwartale będą takie same lub wyższe, podaż ofert wzrośnie – prognozuje Anna Karaś.
Jak jednak zauważa Jarosław Jędrzyński, wzrost puli mieszkań w „MdM" zależy od kilku czynników. Po pierwsze, deweloperzy muszą uruchamiać nowe inwestycje z niskimi cenami. Po drugie, podaż może się zwiększyć, jeśli sprzedawcy zaczną dopasowywać stawki za 1 mkw. do obowiązującego limitu, np. w ramach specjalnej promocji.
– Tak częściej robią firmy w Polsce, a rzadziej w Warszawie. Niewykluczone jednak, że to się zmieni. A nawet jeśli nie dojdzie do podwyżek limitów, podaż mieszkań w „MdM" wyniesie w tym roku w stolicy ok. 10–12 proc. puli lokali – szacuje Jędrzyński.
Według przedstawicieli Home Broker niedługo pojawi się więcej mieszkań w cenie poniżej 6,1 tys. zł za mkw. – np. w okolicach ul. Lazurowej i Batalionów Chłopskich na Bemowie. – Deweloperzy kupili tam dość tanie działki, a bliskość wjazdów na obwodnicę Warszawy i możliwość sprawnego wydostania się z miasta będzie kusząca dla klientów. Na razie jednak widać tam pola uprawne – opowiada Marcin Krasoń.

Garaż a cena lokalu

Mieszkania oferowane w „MdM" to z reguły oferty w nowych inwestycjach, raczej z odległym terminem realizacji, choć zdarzają się także lokale w gotowych inwestycjach, głównie na peryferiach (np. Zielona Dolina).
– Często na osiedlach, gdzie średnia cena 1 mkw. mieszkania nie przewyższa znacząco limitów, deweloperzy wystawiają np. dwa czy trzy lokale dostępne w „MdM". W ten sposób otwierają potencjalnym klientom furtkę do negocjacji, a sobie dają szansę na sprzedaż mieszkań nieco taniej, jeśli komercjalizacja po stawkach ofertowych okaże się czasochłonna czy mało efektywna – mówi Jarosław Jędrzyński.
Po zmianie limitu ceny od II kwartału br. w niektórych projektach ceny ofertowe poszły w górę. – Dotyczy to głównie inwestycji, w których obniżano cenę 1 mkw., przenosząc część kosztów na miejsce postojowe. Dziś stawka jest wyższa, dzięki czemu wartość garażu nie zostaje zbytnio zawyżona. Na przykład na osiedlu Young City w I kwartale br. mieszkania kosztowały niecałe 5,9 tys. zł za mkw., przy czym koszt miejsca postojowego sięgał nawet ponad 40 tys. zł. Obecnie lokale sprzedawane są za ok. 6, 1 tys. zł, a garaż za 28,7 tys. zł – wylicza Anna Karaś.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA