fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ruszyły zapisy na akcje PCC Rokita

Chemiczna spółka rośnie w siłę
Rzeczpospolita
Do 9 czerwca potrwają zapisy na akcje chemicznej spółki dla inwestorów indywidualnych. Zarząd jest dobrej myśli, ?choć czas na giełdowy debiut nie jest najlepszy.
Inwestorzy mogą kupować akcje PCC Rokita po 33 zł. Oznacza to, że wartość oferty wyniesie maksymalnie 98,3 mln zł, z czego 52,4 mln zł pochodzić ma z emisji nowych akcji, a pozostała część popłynie do właściciela – PCC Spółki Europejskiej, całkowicie kontrolowanej przez biznesmena Waldemara Preussnera, który zdecydował się sprzedać część papierów. Pierwotnie zakładano, że cena emisyjna akcji może sięgnąć nawet 36 zł, ale po rozmowach z inwestorami instytucjonalnymi nie udało się jej utrzymać.
Analitycy zwracają uwagę, że czas na debiut nie jest najlepszy z uwagi na sytuację na Wschodzie i niepewność co do przyszłości otwartych funduszy emerytalnych. Boleśnie przekonała się już o tym spółka Multimedia Polska, która ostatnio odstąpiła od oferty o wartości szacowanej na 948 mln zł z uwagi na słabe zainteresowanie inwestorów. Klapę IPO zanotował też chiński JJ Auto, ale spółka ta zdecydowała się sprzedać papiery objęte zapisami. O tym, czy PCC Rokita przełamie złą passę debiutantów, przekonamy się 11 czerwca, kiedy zakończy się przyjmowanie zapisów w transzy dla instytucji.
– Inwestorzy przy podejmowaniu decyzji biorą oczywiście pod uwagę szereg czynników. Na te, które są zewnętrzne wobec spółki, nie mamy wpływu. Mamy za to wpływ na czynniki wewnętrzne i tu wykonaliśmy dużą pracę, aby przejrzyście zaprezentować nasz stabilny model biznesowy – przekonuje w rozmowie z „Rz" Rafał Zdon, wiceprezes PCC Rokita. Przywołuje w tym miejscu realizowane inwestycje za 0,7 mld zł w ciągu ostatnich sześciu lat czy średnioroczny wzrost EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) o 30 proc. w ostatnich pięciu latach.
Dodaje, że spółka chce wprowadzić akcje na warszawską giełdę tak szybko, jak to będzie możliwe. – Naszą intencją jest, żeby debiut miał miejsce na przełomie czerwca i lipca – zapowiada Zdon.
Pieniądze pozyskane od giełdowych inwestorów spółka wykorzysta na zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz rozbudowę zaplecza badawczo-rozwojowego. W latach 2014–2017 chce zainwestować w sumie 300–400 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA