fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

EBC: stopy najniżej w historii

Bloomberg
Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego obniżyła główną stopę procentową do poziomu 0,15 proc., wobec dotychczasowych 0,25 proc.
Stopa oprocentowania depozytów spadła z 0,0 proc. do -0,10 proc., a stopa kredytu spadła o 35 pb, do 0,40 proc.. Tym samym stopy procentowe w strefie euro są najniższe w historii.  Analitycy prognozowali, że bank obniży główną stopę procentową o 15 punktów bazowych do 0,10 procent. W przypadku stopy depozytowej obniżka jest zgodna z oczekiwaniami.
Obniżenie stopy depozytowej do -0,10 proc. oznacza to, że banki komercyjne będą musiały płacić za przechowywanie środków na rachunku w EBC.
W reakcji na te informacje europejski indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 nasilił zwyżki i o godzinie 13.56 zyskiwał 0,8 procent, a kurs euro wobec dolara spadł do najniższego poziomu od czterech miesięcy.
O godzinie 13.56 wspólna waluta traciła 0,21 procent, zniżkując do 1,3570 dolara. Na wartości zyskał polski złoty, który w przypadku pary euro/złoty umocnił się do ok. 4,10, w środę o godz. 17 euro kosztowało 4,13 zł.
Jak wskazała w rozmowie z PAP analityczka Banku Raiffeisen Polbank Dorota Strauch, europejski bank zdecydował się na cięcie stóp, bo obawia się deflacji. - Dodatkowo wzrost gospodarczy w strefie euro jest nadal niepewny. Co prawda Niemcy są solidną gospodarką, ale kraje południa Europy radzą sobie znacznie słabiej - oceniła.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek oceniła, że decyzja EBC zwiększa możliwość obniżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. - Dzisiejsze działania EBC zwiększają prawdopodobieństwo obniżek stóp NBP. One nadal nie są zbyt prawdopodobne, ale należy się liczyć i z takim scenariuszem - stwierdziła.
Na konferencji prezes banku Mario Draghiego stwierdził, iż oczekuje, że główna stopa pozostanie na obecnym poziomie przez dłuższy czas.EBC zaoferuje bankom nowe długoterminowe operacje refinansujące.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA