fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Akcjonariusze Agory walczą o pieniądze

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
Magdalena Lemańska
Mniejszościowi udziałowcy Agory chcą, żeby spółka podzieliła się z nimi posiadaną gotówką.
ING OFE zawnioskował o skup akcji własnych spółki - proponuje Agorze skupienie z rynku prawie 2,55 mln akcji, a nominalna cena za jedną na się mieścić między 1 i 20 zł (cena akcji Agory wynosiła we wtorek na zamknięciu GPW 9,23 zł). To oznaczałoby, że przy wtorkowej cenie za walor Agora musiałaby wyłożyć na buy-back 23,5 mln zł. – Fundusz zaprezentowaną uchwałę argumentuje silna pozycją bilansową spółki oraz stabilnymi przepływami operacyjnymi w ostatnich latach – podano w oficjalnym uzasadnieniu. Na koniec marca Agora miała na koncie 139,5 mln zł środków własnych.
Drugi wniosek napłynął od PTE PZU, które chce, by część środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki , a dokładnie 76,41 mln zł trafiło do podziału między akcjonariuszy w postaci dywidendy ze skumulowanych zysków z lat ubiegłych (w wysokości 1,5 zł na akcję) oraz by rozszerzona została liczba członków rady nadzorczej (obecnie spółka może mieć ich pięciu), a do rady nadzorczej spółki dołączył nowy członek.

Zarząd woli przejmować

Zarząd spółki rekomenduje rezygnację z wypłacenia dywidendy za 2013 rok z uwagi na to, że byłoby to wątpliwie prawne w roku, w którym spółka zamknęła na minusie netto. PTE PZU się z tym argumentem nie zgadza. – Pomimo [...] odnotowania straty za ubiegły rok obrotowy spółka ta posiada nadwyżki dywidendowe skumulowane w kapitałach własnych, które mogą być przeznaczone na świadczenia dywidendowe inne niż podział zysku za ostatni rok obrotowy – podaje.
Kandydaturę na dodatkowego niezależnego członka rady nadzorczej PTE PZU zamierza zgłosić i upublicznić przed walnym spółki. Agora nie skomentowała upublicznionych dzisiaj pism.
Spółka planuje nie wypłacić dywidendy już drugi rok z rzędu. Analitycy już wcześniej podkreślali, że Agora powinna jakoś wynagrodzić swoich akcjonariuszy w tym roku. Według Dominika Niszcza z DM Reiffeisen, przeprowadzenie skupu akcji byłoby wskazane, bo poprawiłoby strukturę kapitału. Jego zdaniem spółka mogłaby przeprowadzić tę operację z własnych środków, chyba, że ma np. plany akwizycyjne. A to niewykluczone. Mediowa grupa podpisała właśnie z Bankiem Pekao umowę na wielocelowy limit kredytowy w wysokości ok. 170 mln zł.

Kolejny konflikt w akcjonariacie

Żeby WZA spółki przegłosowało wnioski akcjonariuszy, potrzeba zwykłej większości głosów. Należąca do założycieli Agory spółka Agora Holding ma na WZA najwięcej do powiedzenia (ma 33,1 proc. głosów). PTE PZU ma jednak 11,16 proc. głosów na WZA, a ING OFE: 10 proc. 45,74 proc. to free float. Wśród mniejszych udziałowców są m.in. menedżerowie Agory.
Agora Holding już raz, w 2008 roku, ugięła się pod bardzo podobnymi żądaniami mniejszościowych udziałowców. Na wniosek BZ WBK AIB Asset Management zgodziła się na skup akcji własnych i wprowadzenie do rady nadzorczej spółki przedstawiciela mniejszościowych udziałowców. BZ WBK AIB Asset Management wnioskował wtedy o buy-back, bo zaproponowana dywidenda była jego zdaniem wtedy zbyt niska.
Rok później BZ WBK AIB TFI nie udało się już jednak przekonać Agory Holding do wypłacenia dywidendy. Ostatecznie fundusz zmniejszył swoje zaangażowanie w mediowej grupie do poziomu poniżej 5 proc.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA