fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wizyta Baracka Obamy w Warszawie - relacja na żywo

AFP
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się wieczorem w Belwederze z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką, który przebywa w Warszawie z okazji obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Wcześniej na uroczystej kolacji z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy oraz szefów państw i rządów goszczących w Warszawie z okazji 25-lecia wolności prezydent wzniósł toast za wolność i solidarność. Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew odebrał Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy.
Na ciąg dalszy relacji "Rz" z wizyty Baracka Obamy w Warszawie zapraszamy w środę rano.
23.20
Przed godz. 23 rozpoczęło się spotkanie w Belwederze prezydenta Bronisława Komorowskiego z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką, który przebywa w Warszawie z okazji obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
Wizyta w Warszawie to pierwsza zagraniczna podróż Poroszenki po jego wyborze na urząd prezydenta Ukrainy 25 maja.
W środę z Poroszenką ma spotkać się prezydent USA Barack Obama, który także będzie uczestniczył w Warszawie w Święcie Wolności.
23.16
Niemiecka prasa podzielona w ocenach wizyty Obamy w Polsce. Część komentatorów chwali zapowiedź wsparcia sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej, inni ostrzegają przed powrotem do zimnej wojny i "prężeniem muskułów". Czytaj więcej.
23.08
W 1989 roku odbyła się słynna wizyta George'a Busha. Prezydent obiecał wtedy Polsce fundusz stabilizacyjny, dzięki któremu wyszliśmy z kryzysu finansowego - mówi "Rz" Zbigniew Lewicki, politolog, amerykanista z UKSW. Czytaj więcej.
23.00
Barack Obama jutro o 11.30 wygłosi specjalne przesłanie do Polaków na Placu Zamkowym w Warszawie.
Zapraszamy jutro na 11.30 na Plac Zamkowy - Prez Obama ma przesłanie dla Polaków z okazji 25-lecia wolności #ObamaPL pic.twitter.com/XABD9yydJY
22.30
Posunięcia Rosji sprawiły, że Polska znów stała się dla USA jednym najbliższych europejskich partnerów. Ale obietnica prezydenta Baracka Obamy w sprawie 1 mld dolarów na umocnienie wojskowej obecności USA w Europie zaniepokoiła UE - pisze we wtorek "Economist".
"Ta inicjatywa wprawi Europejczyków z Zachodu, którzy boją się rozdrażnić Rosję, w osłupienie, ale jest to wciąż mniej, niż chciała uzyskać Polska, która chce stałej obecności wojsk NATO na swoim terytorium" - komentuje brytyjski tygodnik.
22.00
Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen przyznał, że cieszy się z zapowiedzi zwiększenia przez Polskę wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Deklarację taką złożył prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj więcej.
20.35
Toast za wolność i solidarność wzniósł prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystej kolacji z okazji 25-lecia Wolności z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy oraz szefów państw i rządów goszczących w Warszawie w związku rocznicowymi obchodami.
W swoim toaście polski prezydent podkreślił, że nie będzie wolności, jeśli nie będzie solidarności "między ludźmi i narodami", a także solidarności z tymi, "którzy dzisiaj o swoją wolność walczą".
Jak dodał, cieszy się, że może dzielić radość z przedstawicielami państw, które pamiętają "gorycz braku wolności i radość z jej odzyskania". "My wiemy, ale chcemy przekonać cały świat, że sny się spełniają wtedy, gdy poza snami, marzeniami jest odwaga i determinacja w ich realizacji" - powiedział Komorowski. "Wiemy, że nie zawsze łatwo jest przekonać i siebie, że warto ryzykować" - zaznaczył.
20.05
W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie trwa uroczysta kolacja z okazji 25-lecia wolności. Uczestniczą w niej m.in. prezydenci Polski i USA, Bronisław Komorowski i Barack Obama, oraz były prezydent Lech Wałęsa. Czytaj więcej.
(Na zdjęciu: Wieczorne przyjęcie z udziałem prezydenta USA Baracka Obamy w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego. Fot. AFP)
19.51
Jestem przekonany, że Krym odzyska swą wolność, będzie znowu ukraiński, a Ukraina będzie razem z Krymem - powiedział prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko podczas gali wręczenia Nagrody Solidarności Mustafie Dżemilewowi. Podziękował Polakom za wsparcie.
19.40
Nagroda Solidarności jest dzisiaj wręczana po raz pierwszy(...). Wręczamy ją w szczególnym momencie, kiedy obchodzimy 25-lecie Wolności odzyskanej przez Polskę i Polaków właśnie z hasłem solidarności na sztandarach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj więcej.
19.13
Jego dawna walka stała się naszą nową walką - powiedział szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt o przywódcy Tatarów krymskich, Mustafie Dżemilewie, podczas gali wręczenia mu Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy. Czytaj więcej.
19.10
Dziękujemy panu za piękną i mądrą walkę, która na razie nie skończyła się zwycięstwem; jednocześnie prosimy: walcz pan dalej! - zwrócił się do laureata Nagrody Solidarności Mustafy Dżemilewa pierwszy przywódca Solidarności Lech Wałęsa. Czytaj więcej.
18.50
Jeszcze wolność nie zginęła, póki wy żyjecie - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zwracając się do przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa i wszystkich obrońców praw człowieka podczas gali wręczenia Nagrody Solidarności im. Lecha Wałęsy.
18.36
Legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew odebrał w Warszawie Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy - pisze na swoim profilu na Twitterze Anne Applebaum.
Mustafa Dzhemilev receives the first Solidarity Prize from Lech Wałęsa and President Komorowski of Poland. pic.twitter.com/YYuT4Negl7
(Mustafa Dżemilew podczas przemówienia na Zamku Królewskim w Warszawie - fot. Fotorzepa/ Jerzy Dudek)
To bardzo duże moralne wsparcie; dziś jest ono potrzebne jak nigdy wcześniej - powiedział laureat Nagrody Solidarności.
Nagrodę wręczył prezydent Bronisław Komorowski, któremu towarzyszył były prezydent Lech Wałęsa. Dżemilew jest pierwszym laureatem nagrody ustanowionej przez MSZ.
18.28
Po godz. 18 rozpoczęła się gala na Zamku Królewskim, podczas której legendarny przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew odbierze z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego Nagrodę Solidarności im. Lecha Wałęsy. Uroczystość jest częścią obchodów 25. rocznicy wyborów 1989 r.
We are starting! Lech Walesa Solidarity Prize will be granted to Mustafa Dzemilev, leader of Crimean Tatars #PLFree25 pic.twitter.com/FgqOHmpUMd
18.08
Zapowiedziany przez prezydenta USA Baracka Obamę miliard dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych w Europie nie stanowi wielkiej kwoty w stosunku do całego budżetu obronnego USA - ocenia  korespondent dyplomatyczny BBC w Brukseli.
Jonathan Marcus komentuje jednak, że deklaracja ta może być bardziej znacząca w kontekście ewentualnej odpowiedzi NATO na działania Rosji na Ukrainie. Zastrzega, że nie chodzi o powrót do zimnej wojny, a sam Obama określił Rosję, jako "regionalne mocarstwo".
18.00
Jako ważną i symboliczną określił wizytę prezydenta USA Baracka Obamy w Warszawie szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO). Czytaj więcej.
17.50
Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz pogratulował dziś Polsce z okazji 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Podkreślił, że wybory te "wyznaczyły drogę ku zjednoczeniu Europy i rozszerzeniu Unii Europejskiej".
"Gratuluję Polsce tych dwudziestu pięciu lat, podczas których przeszła drogę od władzy komunistów i gospodarki planowej do demokracji i wolnego rynku. Z kraju satelickiego ZSRR, Polska przekształciła się w szanowane państwo członkowskie Unii Europejskiej" - oświadczył Schulz.
Dodał, że "mimo dużych obszarów biedy i mimo niestabilnej sytuacji na Ukrainie, Polska przeżywa obecnie najlepszy chyba okres w swojej burzliwej historii, podążając szybko ku dobrobytowi w przyjaznym otoczeniu międzynarodowym".
17.37
Szef MSZ Radosław Sikorski i sekretarz stanu USA John Kerry podpisali dziś w Warszawie ramowe porozumienie ws. utworzenia polsko-amerykańskiego programu innowacji. Ma ono być podstawą do rozszerzenia obustronnej współpracy w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
W dokumencie czytamy, iż rządy Polski i Stanów Zjednoczonych poprzez to porozumienie chcą m.in. "umocnić więzi przyjaźni i ducha współpracy oraz zacieśnić wzajemne więzi gospodarcze".
17.35
Zamknięte ulice, zakazy parkowania i gigantyczne korki – to czeka warszawiaków przez dwa najbliższe dni. Wszystko z powodu przyjazdu prezydenta USA Baracka Obamy i 50 innych głów państw na 25. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Czytaj więcej
17.32
Deklaracje złożone dziś przez prezydentów USA i Polski miały głównie znaczenie symboliczne; ich adresatem był przede wszystkim prezydent Rosji, ale też członkowie NATO - uważa prof. Jerzy M. Nowak ze Stowarzyszenia Euroatlantyckiego, były ambasador Polski przy NATO. Czytaj więcej.
17.26
Prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko jest już w Warszawie. Weźmie udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 25-leciem polskiej wolności. Poroszenko spotka się też m.in. z prezydentami USA i Polski. Czytaj więcej.
16.45
Prezydenci Polski i USA zapowiedzieli dziś w Warszawie zwiększenie środków na obronność. Bronisław Komorowski chce, by poziom finansowania polskich Sił Zbrojnych został podniesiony do 2 proc. PKB, a Barack Obama zapowiada 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych. Czytaj więcej.
16.30
Do Warszawy przyjechała już połowa z 50 delegacji, które wezmą udział w obchodach 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. W wielu miejscach - szczególnie na trasach dojazdowych z lotniska Chopina do centrum stolicy - są utrudnienia. Czytaj więcej.
16.21
Zapowiedź prezydenta USA Baracka Obamy, że USA przeznaczą miliard dolarów na bezpieczeństwo Europy Środkowej i Wschodniej to krok do przodu, ale niekonkretny - uważa amerykanista dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Czytaj więcej.
15.54
Jako sojusznicy z NATO stoimy ramię w ramię; nikt wam nie odbierze tego, co zbudowaliście przez ostatnie 25 lat - powiedział w Warszawie prezydent USA Barack Obama na wtorkowym spotkaniu z przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej. Czytaj więcej.
15.17
Po godz. 15 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA - Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy z przywódcami Europy Środkowej i Wschodniej. Rozmowa ma dotyczyć kryzysu ukraińskiego, rosyjskiej agresji wobec Ukrainy i bezpieczeństwa w regionie.
Zaproszenie od prezydentów Polski i USA na uroczystości związane z 25. rocznicą wyborów z 4 czerwca 1989 roku otrzymali przywódcy: Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. Wszystkie te kraje należą do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
14.45
Polska jest największym przyjacielem Ameryki - przekonywał prezydent Barack Obama po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Czytaj więcej
13.20
Po rozmowach z prezydentem Bronisławem Komorowskim Barack Obama przybył do Kancelarii Premiera, gdzie spotkał się z Donaldem Tuskiem. Czytaj więcej
12.25
- Wizyta prezydenta USA to potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa Polski i wzmocnienie roli NATO - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem Obamą. - Polska jest liderem inwestycji w bezpieczeństwo zbiorowe - podkreślił prezydent USA. Czytaj więcej
11.15
Towarzyszący prezydentowi Obamie w jego podróży po Europie sekretarz stanu John Kerry spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. - Mamy wspólną wizję przyszłości, która zbliży Polskę i USA - powiedział Kerry po spotkaniu. Czytaj więcej
10.15
Barack Obama i Bronisław Komorowski udali się do Belwederu, gdzie odbędą się dwustronne rozmowy.
10.05
- Dzień dobry - przywitał się po polsku Barack Obama. - To dla mnie szczególny zaszczyt, że mogę tu być w 25. rocznicę wolnych wyborów.
- Bezpieczeństwo naszych sojuszników z Europy Środkowej jest kamieniem węgielnym bezpieczeństwa amerykańskiego - mówił prezydent Obama. - Obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce to gwarancja naszego zaangażowania. Dzisiaj ogłoszę dodatkowe plany tej obecności. Jesteśmy zjednoczeni, razem i na zawsze - zakończył Obama.
10.00
- Jest dla mnie zaszczytem powitanie prezydenta USA na tle samolotów F-16 -  symbolu współpracy polsko-amerykańskiej - Bronisław Komorowski powitał amerykańskiego prezydenta w hangarze dla F-16, gdzie zgromadzili się polscy i amerykańscy piloci. - Ta współpraca jest jak braterstwo broni między naszymi narodami - począwszy od walk o niepodległość USA w XVIII wieku i walki toczone przez Tadeusza Kościuszko i Kazimierza Pułaskiego.
9.43
Na warszawskim Lotnisku Wojskowym wylądował Air Force One z prezydentem Barackiem Obamą na pokładzie. Obamę przywitał prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj więcej
 
Prezydent Bronisław Komorowski wita prezydenta Baracka Obamę na lotnisku w Warszawie #ObamaPL pic.twitter.com/tfJKIroRIx
 
Air Force One już wylądował! :) #ObamaPL pic.twitter.com/jQ0zVujcKH
 
08.03
W Warszawie wylądował samolot z sekretarzem stanu Johnem Kerrym na pokładzie.
Sekretarz Stanu @JohnKerry wylądował w Polsce! pic.twitter.com/dpyyY0Xcdp
 
08.02
Stołeczna policja uruchomiła specjalną infolinię o utrudnieniach w ruchu drogowym w związku z wizytą m.in. prezydenta USA Baracka Obamy. Czytaj więcej
07.55
Gdy Ameryka nie zareagowała na użycie broni chemicznej w Syrii, Putin uznał, że także on będzie mógł bezkarnie zająć Krym – przekonuje wpływowy senator USA Bob Corker. Czytaj więcej
07.54
Trudno o bardziej symboliczny moment na wizytę prezydenta USA w Polsce. Barack Obama przyjeżdża świętować ćwierćwiecze obalenia komunizmu, pożegnania z moskiewską dominacją i zimną wojną.Świętowaniu towarzyszy jednak nowy lęk o przyszłość regionu. Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej tylko jednego mogą być pewne: że nie odrodzi się komunizm. Pożegnanie z moskiewską dominacją i zimną wojną mogło być jednak chwilowe. To właśnie mówi Władimir Putin, rozpętując wojnę na Ukrainie - pisze Jerzy Haszczyński
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA