fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Niemiecki telekom połączy trzy polskie spółki?

Bloomberg
Dariusz Wolak
Urszula Zielińska
Sieć komórkowa, operator stacjonarny dla firm ?i integrator informatyczny ?w jednej spółce – taki ma być plan Deutsche Telekom dla firm działających ?w naszym kraju.
T-Mobile Polska (dawna Polska Telefonia Cyfrowa), GTS Poland (część GTS Central Europe) i T-Systems Polska mają się połączyć w jeden podmiot. Takie sygnały wysyła Deutsche Telekom do swoich polskich firm – twierdzą rozmówcy „Rz".
– Decyzja co do ostatecznego kształtu połączenia i jego aspektów technicznych ma zapaść do końca bieżącego roku. Sama realizacja ze względu na złożoność może zająć potem jeszcze kilka miesięcy – mówi informator „Rz".
Zgodnie z tym scenariuszem rolę przejmującego miałby pełnić T-Mobile Polska, który zaczyna przygotowania do integracji z GTS Poland. Ta ostatnia firma – stacjonarny operator świadczący usługi dla firm i innych telekomów – należy do grupy, którą kupuje Deutsche Telekom. Komisja Europejska niedawno wyraziła zgodę na transakcję.
Czy oprócz GTS Poland do T-Mobile Polska trafi również T-Systems Polska? – Nie mogę tego komentować – mówi Miroslav Rakowski, prezes sieci komórkowej T-Mobile Polska.
– Aktualnie rozważane są różne scenariusze dotyczące przyszłego kształtu grupy Deutsche Telekom w Polsce – mówi „Rz" Maciej Plebański, prezes T-Systems Polska. – Trwają konsultacje i zaawansowane rozmowy pomiędzy zarządem Deutsche Telekom oraz przedstawicielami poszczególnych podmiotów w Polsce. Pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli w pełni wykorzystać siłę, potencjał i rozpoznawalność wszystkich trzech brandów w Polsce, optymalizując jednocześnie kwestie finansowe. Finalne decyzje w tej kwestii zapadną w ciągu najbliższych miesięcy – zapowiada Plebański.
Przygotowując fuzję, DT ma liczyć z jednej strony na oszczędności, z drugiej na dodatkowe przychody z tytułu kontraktów, o które będzie się starać jeden podmiot.
Z rozmów z menedżerami T-Mobile i T-Systems Polska wynika, że zdarza im się współpracować, ale przepływy między firmami nie są duże. Jeśli scenariusz zostanie zrealizowany (T-Mobile i T-Systems połączyły się w Czechach), może powstać przedsiębiorstwo o przychodach 7,5 mld zł. Od Orange Polska odróżniać go będzie właściwie jedno: brak usług telefonii stacjonarnej dla zwykłego Kowalskiego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA