fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Kto płaci podatki w Polsce

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Jaki powinien być sprawiedliwy system podatkowy? Odpowiedź na to pytanie zależy od poglądów odpowiadającego.
Osoby o poglądach wolnorynkowych stwierdzą, ?że system podatkowy nie powinien karać za sukces, zatem bogaci i biedni powinni płacić podobne podatki. Przy czym słowo „podobne" oznacza taką samą relację zapłaconych podatków do dochodu, czyli podatek liniowy.
Osoby, które mają poglądy bardziej lewicowe i domagają się większej roli państwa w gospodarce, uważają, że osoby bogate powinny płacić większe podatki niż osoby biedne, przy czym słowo „większe" z reguły oznacza wyższy odsetek uzyskiwanych dochodów, czyli jest to podatek progresywny.
W praktyce dyskusja o wyborze sprawiedliwego systemu podatkowego sprowadza się do debaty nad wyborem jednego z dwóch systemów: liniowego lub progresywnego. Natomiast w zasadzie nie ma zwolenników podatku degresywnego, czyli takiego, w którym biedni płacą najwięcej, a bogaci najmniej w relacji do swojego dochodu.
Niestety, w tej debacie wszyscy skupiają się na podatku PIT, a przecież dla podatnika nie ma większego znaczenia, czy rząd zabierze mu pieniądze w postaci podatku PIT, VAT czy ZUS – w każdym przypadku dochód do dyspozycji spada i obywatel ubożeje.
W tym miejscu niektórzy czytelnicy pewno poczują dyskomfort intelektualny. Przecież ZUS to nie jest podatek, tylko składka. Im większe składki do ZUS odprowadzimy, tym większe będą nasze emerytury w przyszłości.
Tak by było w normalnych czasach, ale dzisiaj wiemy, że nie będzie takiej zależności i za?20 lat wszyscy będą mieli głodowe emerytury, bo z powodu starzenia się społeczeństwa ?w państwie zabraknie pieniędzy na wypłaty emerytur w normalnej wysokości. Zatem niestety ZUS trzeba traktować jak normalny podatek.
Zobaczmy więc, jakie podatki płaci w Polsce bogacz i biedniak. Bogacz zarabia 30 tys. zł miesięcznie brutto, a biedniak 2 tys. zł.
Zakładam, że bogacz wydaje jedną trzecią dochodów na konsumpcję, a biedniak wszystko. Policzmy, jakie podatki w skali roku płacą, uwzględniając ZUS płacony przez nich i przez ich pracodawców.
Bogacz łącznie zapłaci 36,7 proc. podatku – w tym ZUS (15 proc.), PIT (17 proc.), pośrednie (4,7 proc.). Biedniak zapłaci 57,2 proc. podatku, w tym ZUS (35 proc.), PIT (4,6 proc.), pośrednie (17 proc.). Wszystkie wyniki odniesione do kosztu pracy, czyli wynagrodzenia brutto uwzględniającego ZUS płacony przez pracodawcę.
Zatem w Polsce bogaty człowiek płaci niskie podatki, według łącznej stopy 37 proc., a biedny człowiek wysokie podatki, według stopy 57 proc. O ile bogaty płaci wyższy procentowo PIT, o tyle biedny płaci o wiele wyższy ZUS i podatki pośrednie w relacji do wynagrodzenia.
W Polsce mamy degresywny system podatkowy, w którym podatki płacą przede wszystkim biedni ludzie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA