fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Przełom na Krymie [RELACJA]

AFP, Janek Skarzynski Janek Skarzynski
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał z władzami Krymu umowę o przyłączeniu półwyspu do Rosji. Rano Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, przyjęła specjalną uchwałę "O sytuacji na Krymie", w której z zadowoleniem odniosła się do wyrażonej w niedzielnym referendum przez mieszkańców półwyspu woli wejścia w skład FR. Naddniestrze też chce do Rosji - piszą we wtorek "Wiedomosti". Parlament tego separatystycznego regionu Mołdawii zwrócił się do rosyjskich deputowanych, by przy modyfikowaniu ustawodawstwa stworzyli możliwość przyłączenia Naddniestrza do Federacji Rosyjskiej. Wiceprezydent USA przyleciał do Polski. Podczas wizyty w naszym kraju rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem o sytuacji na Ukrainie.
Na ciąg dalszy relacji zapraszamy rano
23:50
Jutro poznamy kolejne szczegóły dotyczące unijnej pomocy dla Ukrainy. Komisja Europejska oficjalnie przedstawi propozycję dodatkowego wsparcia makroekonomicznego dla tego kraju.
23:11
Szef NATO potępił w wydanym oświadczeniu prezydenta Rosji Władimira Putina za podpisanie traktatu o przyjęciu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Jak zaznaczył, "Rosja zlekceważyła wszelkie apele o wycofanie się w granice międzynarodowego prawa (...)" i "w dalszym ciągu dopuszcza się naruszania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej, rażąco łamiąc swoje międzynarodowe zobowiązania".
"Nie może być żadnego usprawiedliwienia dla kontynuowania tego kursu, który może jedynie doprowadzić do pogłębienia izolacji Rosji. Aneksja Krymu jest nielegalna i bezprawna i sojusznicy NATO jej nie uznają" - głosi komunikat Rasmussena.
22:50
Usuwanie ukraińskiej tożsamości - ukraiński herb zamalowany przez rosyjską flagę. Symferopol.
Deleting Ukrainian identity - Ukrainian coat of arms is being painted over by Russian flag in #Simferopol |PR news pic.twitter.com/6M5104m3iD
22:30
Klub parlamentarny SLD nie ukarze swojego posła Adama Kępińskiego za wyjazd na Krym, gdzie był obserwatorem uznawanego przez Polskę za nielegalne referendum na Krymie. Kępiński zapewnia, że na Krymie nie reprezentował SLD, a jedynie siebie.
22:15
Ranny kapitan dowodzący ukraińską jednostką w Symferopolu został użyty przez Rosjan jako żywa tarcza w celu jej zajęcia - donoszą na Twitterze aktywiści Euromajdanu.
21:55
W Kiszyniowie „rozwiązanie" kryzysu krymskiego na warunkach Rosji budzi obawy, że następnym celem Putina może się stać Mołdawia. Czytaj więcej
21:50
Nie sądzę, że Putin aneksją Krymu spełnił wszystkie swoje marzenia. Jego prawdziwym marzeniem jest odbudowanie supermocarstwa Rosji, a do tego potrzebuje całej Ukrainy. Oczywiście nie będzie tego robił militarnie, ale możemy oczekiwać stałego destabilizowania sytuacji - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent.
21:37
Zgodnie z traktatem o aneksji Krymu podpisanym w Moskwie granica Krymu i Ukrainy została uznana za granicę państwową FR. Dokument przewiduje, że Ukraińcy mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy.
21:27
UE powinna uderzyć sankcjami w oligarchów, za którymi stoją konkretni politycy – radzi przyjaciel Siergieja Magnickiego, który od lat stara się wyjaśnić śmierć adwokata w rosyjskim więzieniu. Więcej w specjalnej korespondencji z Brukseli
21:20
„W ciągu kilku tygodni Rosja przekształciła się z jednego z najbardziej obiecujących rynków wschodzących w jeden z najsłabszych" – napisali w nocie dla klientów analitycy z Bank of America.
Dodatkowym problemem są koszty aneksji Krymu. Eksperci mówią o 3 mld dolarów rocznie, do czego dochodzi 1,2 mld USD na budowę nowego mostu przez Cieśninę Kerczeńską.
21:16
Minister gospodarki Aleksiej Ulukajew przyznał, że finanse Krymu są w fatalnym stanie.
– Wiemy, ile trzeba wydać w perspektywie krótkoterminowej, by zbilansować budżet. Miesięczny deficyt wynosi 80–90 mln dol. Co do wydatków długoterminowych, to prowadzimy analizę infrastruktury transportowej i energetycznej. Ta pierwsza będzie potrzebować do 100 mld rubli  (2,74 mld dol. – red.). Dziesiątków miliardów potrzebuje także energetyka i łączność – wyliczył Ulukajew.
Ulukajew, wcześniej wiceprezes banku centralnego, ocenił, że przejście półwyspu z hrywny na ruble zajmie co najmniej dwa–trzy miesiące.
Kto sfinansuje tak duże inwestycje w poprawę krymskiej gospodarki? Wygląda na to, że nie będzie to Rinat Achmetow. Najbogatszy Ukrainiec jest chyba największym prywatnym posiadaczem na Krymie. Przez różne spółki kontroluje m.in. telewizję, stocznię, dwa nabrzeża w Sewastopolu oraz Krymenergo – największego dostawcę prądu.
21:09
Craig Kennedy specjalnie dla „Rz"
Jakie są rzeczywiście zamiary Ameryki, ujawnił Craig Kennedy, prezes German Marshall Fund, jednego z najbardziej wpływowych instytutów analitycznych w Waszyngtonie.
20:44
Budowa samorządów, organizowanie staży i praktyk dla ukraińskich samorządowców, ale też sposoby wykorzystywania środków unijnych - o tym chce rozmawiać w czwartek w Warszawie minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.
20:31
Polskie uczelnie widziałyby u siebie studentów z Ukrainy, ale na razie brak na to pieniędzy. Na stypendia mogą liczyć pojedyncze osoby. Przeczytaj tekst Janiny Blikowskiej i Artura Grabka
20:21
ZSRR reaktywacja
(Źródło: Rzeczpospolita)
20:17
Czując, że jego przywództwo w Rosji jest zagrożone, Putin zachowuje się jak szuler w czasie gry w karty. Przegrywając, zaczyna podbijać stawkę, posługując się prawdziwymi ?i fałszywymi żetonami. Ale nie jest ?w stanie wygrać – twierdzi historyk ?i publicysta Leszek Moczulski. Przeczytaj tekst
20:05
Warto zapamiętać datę kremlowskiego wystąpienia Władimira Putina z okazji wchłonięcia Krymu przez Rosję. 18 marca 2014.
To dzień, w którym mieszkańcom Zachodu powinny spaść łuski z oczu. Jeżeli spadną na dobre, to w oczach powinna zagościć chęć ratowania świata zachodniego, z jego wartościami – szacunkiem dla stabilności, bezpieczeństwa, prawa, demokracji etc.
Na razie jednak nie widać takiej szczerej chęci w oczach przywódców Zachodu, choć z ich ust padły wczoraj słowa potępienia Rosji za agresję na Ukrainę. Komentarz Jerzego Haszczyńskiego
19:54
Po zastrzeleniu przez Rosjan ukraińskiego żołnierza w Symferopolu na Krymie Ministerstwo Obrony Ukrainy zezwoliło swoim żołnierzom na półwyspie na użycie broni. Dotychczas mieli oni rozkazy nieulegania prowokacjom okupującej Krym rosyjskiej armii.
Ukraiński żołnierz zginął podczas dokonanego przez Rosjan szturmu jednostki w Symferopolu.
"Zgodnie z decyzją pełniącego obowiązki głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy (p.o. prezydenta) Ołeksandra Turczynowa i p.o. ministra obrony Ihora Teniucha (...) znajdujące się na Krymie oddziały wojskowe otrzymały zezwolenie na użycie broni w celu obrony swego życia" - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy w opublikowanym w godzinach wieczornych komunikacie.
19:48
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział amerykańskiemu sekretarzowi stanu Johnowi Kerry'emu, że sankcje Zachodu "są nie do przyjęcia" i "nie pozostaną bez następstw" - informuje rosyjskie MSZ.
19:42
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za szybkim uruchomieniem pomocy finansowej dla Ukrainy, pomimo obecności w ukraińskim rządzie osób mogących mieć związki z faszyzmem.
19:40
Nawet agresja przeciwko Gruzji była utrzymana w pewnych granicach, natomiast przyłączenie Krymu i zdeklarowane apetyty na federalizację Ukrainy pokazują, że Kreml doszedł do wniosku, iż to ostatni moment na odbudowę imperium – za kilka lat będzie za późno. To polityka imperialnego wysiłku - mówi "Rz" Włodzimierz Marciniak, politolog, sowietolog. Przeczytaj rozmowę
19:30
(Źródło: Rzeczpospolita/Andrzej Krauze)
19:05
Na sprawowanie kontroli siłą przez Putina nie będzie chciał się zgodzić ani Nazarbajew, ani Łukaszenko, ani żaden inny przywódca nawet najsłabszej republiki – pisze publicysta Piotr Kościński. Przeczytaj tekst
18:40
Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma spotkać się w środę w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowały źródła dyplomatyczne, na które powołuje się agencja AFP.
Van Rompuy uda się do Moskwy na dzień przed dwudniowym szczytem UE w Brukseli, na którym ma być dyskutowana sytuacja na Ukrainie.
18:22
Stany Zjednoczone potępiają dążenia Rosji w celu formalnej aneksji Krymu i nigdy nie uznają tego kroku - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Zapewnił, że USA pracują nad wzmocnieniem sankcji, by ukarać Rosję za jej działania na Ukrainie.
Carney poinformował ponadto, że prezydent Barack Obama rozmawiał dziś telefonicznie na temat Ukrainy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
18:10
W Symferopolu na zajętym przez Rosjan Krymie zastrzelono jednego i raniono innego członka tzw. rosyjskiej samoobrony półwyspu - podała agencja Kryminform.
"W Symferopolu na ulicy Kubańskiej z okna jednego z budynków otworzono ogień, prawdopodobnie z karabinu snajperskiego. Według wstępnych danych zabity został jeden z członków samoobrony, a jeszcze jeden został ranny" - powiedział cytowany przez agencję anonimowy przedstawiciel milicji.
18:09
Wicepremier Republiki Krymu Rustam Temirgalijew ostrzegł władze w Kijowie, że krymskiemu rządowi "może nie udać się powstrzymać oddziałów samoobrony (Krymu) przed wyzwoleniem obwodu chersońskiego", jeśli Ukraina odetnie półwyspowi wodę pitną.
18:07
Wiedeński sąd prostuje informacje o ekstradycji Dmytra Firtasza - podaje "Ukraińska Prawda".
- Jedyną jak dotychczas decyzja podjętą ws. Firtasza jest ta, że oligarcha zostanie osadzony w austriackim areszcie, a na wolność będzie mógł wyjść po wpłaceniu kaucji w wysokości 125 mln euro - powiedziała sędzia Christina Saltzborn.
17:51
Unia Europejska nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu przez Rosję - oświadczyli szefowie: Komisji Europejskiej - Jose Barroso i Rady Europejskiej - Herman Van Rompuy. Zapowiedzieli, że przywódcy państw UE uzgodnią "wspólną odpowiedź" na działania Moskwy.
"Suwerenność, integralność terytorialna i niepodległość Ukrainy musi zostać uszanowana. Unia Europejska nie uznaje nielegalnego i bezprawnego referendum na Krymie oraz jego wyniku. UE nie uznaje i nie uzna aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską" - oświadczyli Van Rompuy i Barroso.
17:39
Rosyjskie władze powinny rozpatrzyć kwestię przyłączenia Naddniestrza do Federacji Rosyjskiej – mówi „Rz" Leonid Reszetnikow, dyrektor Rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych (RISS). Przeczytaj rozmowę Rusłana Szoszyna
17:32
Rosja stanie w obliczu poważnych konsekwencji za "absolutnie niedopuszczalną" aneksję należącego do Ukrainy Krymu - oświadczył premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
"Kroki podjęte dzisiaj przez prezydenta Rosji Władimira Putina, by pokusić się o aneksję Krymu przez Rosję, są jawnym złamaniem prawa międzynarodowego i wysyłają mrożącą krew w żyłach wiadomość na cały kontynent europejski" - powiedział Cameron w oświadczeniu.
17:20
Podczas szturmu rosyjskich żołnierzy na ukraińską jednostkę wojskową w Symferopolu na Krymie zastrzelony został wojskowy sił zbrojnych Ukrainy - poinformował przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na półwyspie Władysław Selezniow.
Według Selezniowa zastrzelony to sierżant, który ochraniał parking jednostki w Symferopolu. Podczas strzelaniny ranny został kapitan tej jednostki; odwieziono go do szpitala.
"W chwili obecnej ukraińscy oficerowie zostali poinformowani, że są aresztowani. Odebrano im dokumenty" - napisał Selezniow na swoim profilu na Facebooku.
17:13
Szef SLD Leszek Miller oczekuje, iż polski rząd wystąpi z "kompleksową, dojrzałą inicjatywą dyplomatyczną" na rzecz obrony integralności Ukrainy. Według niego konflikt wokół Ukrainy może zostać zażegnany przez porozumienie między Rosją a USA.
17:00
Przedstawiciel MON Ukrainy: podczas szturmu na ukraińską jednostkę na Krymie zginął nasz żołnierz.
16.58
– Na razie nic nie wskazuje na to, że Putin się może cofnąć. A gdyby się cofnął, to by utracił władzę. Niestety też widać schorzenie społeczeństwa rosyjskiego, któremu się to w dużej części podoba. Można komentować to, co robi Putin, że to jest próba ratowania się wewnętrznego wojną, ponieważ jego akcje w samym społeczeństwie rosyjskim zaczęły spadać – ocenia Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
 
16:56
- Konflikt z Rosją przeszedł z fazy politycznej w fazę wojskową - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
16:54
Polska i Estonia mają wspólną opinię o nielegalnej okupacji Krymu. - Jesteśmy przekonani, że mamy wspólne opinie odnośnie naszych reakcji, jeśli chodzi o tzw. nielegalną okupację. Ponadto mamy podobne czy te same opinie dotyczące tego, co ja bym nazwał "okupandum", czyli referendum w czasach okupacji - oświadczył prezydent Estonii Toomas H. Ilves po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Czytaj więcej
16:45
Wielka Brytania zawiesza współpracę wojskową z Rosją. Jest to skutek podpisania przez FR umowy dot. wejścia Krymu w skład Federacji - donosi BBC Ukraina.
16:38
- Nasza obrona przeciwrakietowa jest budowana zgodnie z harmonogramem, wykonamy nasze zobowiązanie do umieszczenia jej m.in. w Polsce do roku 2018 - oświadczył Joe Biden.
Wiceprezydent USA poinformował, że rozmawiał z Bronisławem Komorowskim m.in. o możliwości wspólnych ćwiczeń wojskowych na terenie Polski. Zapewnił też, że USA postrzegają Polskę jako "mocnego sojusznika", a polsko-amerykańskie partnerstwo "sięga daleko poza kwestie militarne".
Wiceprezydent nazwał "nienaruszalnymi" i "żelaznymi" zobowiązania wynikające z art. 5. Traktatu Północnoatlantyckiego. - Nie miejcie wątpliwości: Stany Zjednoczone wykonają swoje zobowiązania, zawsze się z nich wywiązujemy - oświadczył Biden.
16:35
Szef komisji sejmowej spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) ocenił, że aneksja Krymu przez Rosję oznacza powrót do najgorszej historii XX wieku. Opowiedział się za zastosowaniem przez UE "twardych sankcji" wobec Rosji.
16:31
(Źródło: AFP)
16:24
Rosja i prezydent Putin poniosą cenę swojej agresji, jeśli będą chcieli wstąpić na drogę roszczeń terytorialnych wobec Ukrainy - powiedział wiceprezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
- Zgadzamy się - mówił podczas konferencji prasowej Biden - że istnieje konieczność, jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, Polskę i UE, żeby popierać Ukrainę w jej integralności terytorialnej. Trzeba bronić granic uznanych przez społeczność międzynarodową i chronić Ukrainę przed absolutnie nieuzasadnionymi roszczeniami terytorialnymi Rosji - podkreślił wiceprezydent USA. Dodał, że Rosja i prezydent Putin poniosą cenę swojej agresji, jeśli będą chcieli na tę drogę wstąpić.
- Będziemy pomagać Ukrainie i jej narodowi w tworzeniu własnej przyszłości - zadeklarował Biden. Ocenił, że Ukraina chce osiągnąć to, co osiągnęła Polska, a Ukraińcy chcą decydować o tym, jaka będzie Ukraina. - Ten kraj chce decydować sam o sobie - zaznaczył.
16:20
Prezydent zapewnił, że Polska nadal będzie starała się budować swoją pozycję jako wiarygodnego członka NATO i ma to - podkreślił Komorowski - przełożenia także na decyzje finansowe. Jak przypomniał, Polska wydaje od 2001 roku 1,95, a w pewnym okresie 2 proc. PKB "na szeroko pojętą obronność". Zaowocowało to - zaznaczył prezydent - m.in. zakupem samolotów wielozadaniowych F-16 i realizacją innych programów.
- Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że w tym samym czasie, kiedy wiele krajów NATO zmniejszało wysiłek finansowy na rzecz obronności, Rosja konsekwentnie podnosiła poziom finansowania własnych sił zbrojnych. Trudno dzisiaj się więc dziwić, że w wyniku czterokrotnego zwiększenia poziomu budżetu sił zbrojnych w Rosji w ciągu ostatnich 8 lat, wzrosła także tendencja do świadomego używania sił zbrojnych jako instrumentu polityki zewnętrznej, także w stosunku do Krymu i Ukrainy - powiedział Komorowski.
- Trzeba potraktować te proste dane o gigantycznym zwiększeniu poziomu finansowania rosyjskich sił zbrojnych jako wyzwanie i jako doświadczenie na przyszłość dla całego Sojuszu Północnoatlatyckiego - dodał prezydent.
16:15
Na moskiewskim placu Czerwonym, gdzie trwa wiec poparcia dla przystąpienia Krymu i Sewastopola do Rosji wystąpił Władimir Putin.
- Obywatele, mieszkańcy Krymu i Sewastopola, dziś obchodzimy świąteczny dzień! Po długiej drodze Krym i Sewastopol wracają do rdzennego portu czyli do Rosji - powiedział Putin. - Dziękujemy mieszkańcom Krymu i Sewastopola za to, że byli konsekwentni w wyrażaniu swojej woli. Bardzo martwimy się o to, co dzieje się na Ukrainie, ale wierzymy w to, że Ukraina przezwycięży wszelkie trudności. Jesteśmy nie tylko sąsiadami, ale i najbliższymi krewnymi - mówił prezydent Rosji.
16:13
WIDEO: fragment konferencji prasowej @premiertusk i wiceprezydenta USA Joe Bidena --> https://t.co/4DImOo0BuG
16:10
#CNN potwierdza #atak na bazę na Krymie, stacja powołuje się na ministra obrony Ukrainy. #Krym
16:04
Ukraiński oficer został ranny przy próbie szturmu nieokreślonych napastników na jednostkę wojskową sił zbrojnych Ukrainy w Symferopolu na zajętym przez Rosjan Krymie - oświadczył dowódca marynarki wojennej Ukrainy admirał Serhij Hajduk.
Według jego relacji oficer został dwukrotnie postrzelony w nogę. Admirał nie ujawnił, kto uczestniczył w szturmie na jednostkę: czy były to wojska rosyjskie, czy też tzw. rosyjska samoobrona Krymu, kontrolowana przez nieuznawane w Kijowie krymskie władze.
16:02
Prezydent Francji Francois Hollande potępił aneksję Krymu przez Rosję. Zaapelował o silną i skoordynowaną reakcję Unii Europejskiej, o czym powiadomiła kancelaria francuskiego prezydenta.
16:00
Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak oświadczył, że nie oczekuje jakichkolwiek konfliktów z Ukrainą wokół tranzytu rosyjskich surowców energetycznych do państw europejskich - poinformowała rosyjska agencja Interfax.
- Wychodzimy z założenia, że nie będzie żadnych wojen tranzytowych - powiedział Nowak.
Około połowa gazu ziemnego eksportowanego przez Rosję do Europy transportowana jest rurociągami przez terytorium Ukrainy.
15:54
Trwa konferencja prasowa Wiceprezydenta Joe Bidena i Prezydenta Bronisława Komorowskiego #BidenPoland pic.twitter.com/2DsuoDIfSZ
15:51
- Mamy absolutnie zbieżny pogląd i ocenę rozwoju sytuacji na Krymie i także w relacjach ukraińsko-rosyjskich. Podzielamy te same obawy i również podzielamy te same nadzieje, że demonstrując solidarność całego świata zachodniego zdołamy powstrzymać bieg spraw zachodzących za wschodnią granicą NATO i wschodnią granicą Unii Europejskiej - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
15:45
Austriacki sąd podjął decyzję o ekstradycji ukraińskiego oligarchy Dmytro Firtasza do Stanów Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy. Firtasz został zatrzymany w ubiegłym tygodniu na wniosek FBI.
- 17 marca sąd w Wiedniu podjął decyzję o ekstradycji Firtasza do USA. Ta decyzja może być zaskarżona w wyższej instancji - oświadczył szef departamentu informacyjnego MSZ w Kijowie Jewhen Perebyjnis.
15:40
KK NSZZ "Solidarność" przyjęła stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie - poinformował rzecznik związku Marek Lewandowski. "S" z "całą mocą" potępiła działania Rosji na Ukrainie i domaga się zdecydowanego stanowiska międzynarodowych organizacji związkowych.
15:29
Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow: nigdy nie uznamy aneksji Krymu.
- Kierownictwo polityczne Federacji Rosyjskiej próbuje dokonać aneksji ukraińskiego terytorium. Jest to bardzo niebezpieczny krok, który nie ma dla nas jednak żadnych następstw prawnych - powiedział Turczynow na naradzie z dowództwem sił zbrojnych Ukrainy.
15.00
Na moskiewskim placu Czerwonym rozpoczął się wiec połączony z koncertem, którego uczestnicy zamierzają zamanifestować poparcie dla przystąpienia Krymu i Sewastopola do Rosji.
14.55
Prezydent USA Barack Obama zaprasza przywódców państw G7 na spotkanie w Europie w przyszłym tygodniu w celu omówienia dalszych działań w sprawie Ukrainy - podała agencja Associated Press. Według AFP spotkanie G7 ma odbyć się w Hadze.
President Obama invites G7 leaders for meeting in Europe next week to discuss further action on Ukraine - @AP
14.38
Sankcje ze strony UE i USA wobec Rosji "wywołują ironię i sarkazm" - powiedział doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.
Z sankcji szydzą też ci przedstawiciele Rosji, którzy znaleźli się na czarnej liście - pisze Reuters.
"Przejadły się nam te sankcje; wywołują uczucie ironii i nawet sarkazmu" - oznajmił Uszakow.
Inny doradca prezydenta Władimira Putina, Władisław Surkow, powiedział, że zupełnie go nie martwią sankcje amerykańskie, którymi został objęty. - Wręcz przeciwnie, jestem z tego dumny; uważam, że jest to swego rodzaju polityczny Oscar od Amerykanów w nominacji "najlepsza rola męska" - oznajmił.
14.29
Wielka Brytania zawiesza wszelką współpracę wojskową z Rosją - ogłosił brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.
14.26
Ukraina nie uznaje ani porozumienia o przyłączeniu należącego do niej Krymu do Federacji Rosyjskiej, ani niepodległości tzw. Republiki Krymu – oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.
- To, co stało się dziś w Moskwie nie ma niczego wspólnego ani z demokracją, ani z prawem, ani ze zdrowym rozsądkiem – powiedział rzecznik na konferencji prasowej w Kijowie.
14.20
Biden w PL: Potępiamy napaść Rosji na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy #BidenPoland
- Ramię w ramię stajemy z Polską i społecznością międzynarodową, potępiając napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i bezprecedensowe naruszanie prawa międzynarodowego przez prezydenta Rosji - powiedział w Warszawie wiceprezydent USA Joe Biden.
Biden podkreślił po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem, że bardzo ważne jest zapewnienie Ukrainie silniejszych związków z Zachodem, w tym ekonomicznych.
14.15
Biden: będą dodatkowe sankcje wobec Rosji ze strony Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
(Źródło: AFP)
14.10
Biden: stajemy w ramię w ramię z Polską i społecznością międzynarodową, potępiając napaść na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.
14.05
Tusk: zdarzenia na Krymie, bezprecedensowa decyzja Rosji o jego przyłączeniu, to nie tylko problem Ukrainy, rosyjska akcja na Krymie to wyzwanie dla całego świata.
14.04
Tusk: aneksja Krymu nie do zaakceptowania przez wspólnotę międzynarodową i Polskę, zmienia ona granice państw, zmienia sytuację geopolityczną, zwiększa ryzyka w Europie Wschodniej.
14.00
Trwa konferencja prasowa premiera Donalda Tuska i wiceprezydenta USA Joe Bidena.
13.51
Wykluczyć Rosję z Eurowizji! W odpowiedzi na straszliwe sankcje nałożone przez UE i USA internauci proponują równie, a może nawet bardziej dotkliwe - pisze Piotr Mazurkiewicz.
13.47
Partia UDAR Witalija Kliczki zaapelowała do władz Ukrainy o natychmiastowe zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją. Jest to pierwsze ukraińskie ugrupowanie polityczne, które wypowiedziało się po ogłoszeniu przyłączenia należącego do Ukrainy Krymu do Rosji.
„Biorąc pod uwagę wrogie działania kierownictwa politycznego Rosji i ogólnie przyjętą praktykę w stosunkach międzynarodowych, domagamy się niezwłocznego zerwania stosunków dyplomatycznych Ukrainy z Federacją Rosyjską" – oświadczyła partia UDAR.
13.46
Przeczytaj podsumowanie orędzia Władimira Putina.
13.44
Żyrinowski proponuje Polsce udział w rozbiorze Ukrainy. "Zachodnie ziemie są bardziej polskie" http://t.co/9FGX00ZaZm
13.04
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał umowę o aneksji półwyspu do Rosji. Z drugiej strony traktat podpisali: premier Krymu Siergiej Aksjonow, szef tamtejszego parlamentu Władimir Konstantinow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.
12.58
Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius poinformował, iż Rosja nie jest już członkiem G8. Ma to związek z działaniami Moskwy na Krymie. Czytaj więcej.
12.55
- Dziś, opierając się na wynikach referendum i na woli narodu, zwracam się do Rady Federacji Rosyjskiej o przyjęcie dwóch nowych podmiotów: Republiki Krym i miasta Sewastopol - powiedział Putin. - Nie mam wątpliwości, że to poprzecie - zwrócił się do przedstawicieli parlamentu.
12.50
Za kilkanaście minut ceremonia podpisania dokumentu przyłączającego do Rosji Krym i Sewastopol. Władimir Putin zgłosił się do obu izb parlamentu o zgodę na przyjęcie w skład Federacji Rosyjskiej tych dwóch podmiotów. 12.49 Putin: Prawie 92 proc. Rosjan wspiera włączenie Krymu do Rosji. 12.44 - Drodzy obywatele Krymu i Sewastopola - to wy zdecydowaliście o losie Krymu - powiedział Władimir Putin o niedzielnym referendum na Krymie. - Referendum było przeprowadzone otwarcie i uczciwie. Mieszkańcy wyrazili w nim swoją wolę: "Chcą być z Rosją" - dodał Putin. (Źródło: AFP) 12.43 Głównymi sprawcami przewrotu na Ukrainie są nacjonaliści, rusofobi i ekstremiści; oni teraz decydują o życiu w tym kraju - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin w nadzwyczajnym orędziu w sprawie wniosków Krymu i Sewastopola o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej. - Rosjanie są zmęczeni permanentnym kryzysem, który wstrząsa Ukrainą od ponad 20 lat - dodał Putin. 12.39 Krym to nasze wspólne dziedzictwo i czynnik stabilizacji regionu. Na dzień dzisiejszy może być tylko i wyłącznie rosyjski - stwierdził Putin. 12.33 Zawsze stawiano nas przed faktem dokonanym - tak było z rozszerzeniem NATO na wschód - powiedział Władimir Putin. (Źródło: AFP) 12.29 Putin: Gdy Krym znalazł się w granicach innego państwa, Rosja poczuła, że ją ograbiono. 12.28 Putin: Na Krymie nie doszło do żadnego zbrojnego aktu i nie było ofiar w ludziach. Chciałbym podziękować żołnierzom Ukrainy, którzy nie dali się sprowokować i nie wzięli krwi na swoje ręce 12.27 Putin: Władze Krymu skorzystały z precedensu Kosowa, który stworzył Zachód. 12.24 Putin: Ci, co stali za ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, uruchomili terror i zabójstwa (...). Prawomocna władza na Ukrainie nadal nie istnieje. Wiele organów państwowych jest uzurpowanych przez samozwańców. 12.23 Putin: Stosunki z bratnim narodem ukraińskim były, są i będą dla nas kluczowym elementem. 12.21 Putin w orędziu: Gdy Krym znalazł się w granicach innego państwa, Rosja poczuła, że ją ograbiono. 12.17 Na Krymie będą trzy języki państwowe: rosyjski, ukraiński i tatarski - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin w nadzwyczajnym orędziu w związku z wnioskami Krymu i Sewastopola o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej. 12.06 Zaczyna się orędzie Putina ws. Krymu. 12.00 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stanowczo zaprotestowało przeciwko uznaniu Krymu przez Federację Rosyjską za suwerenne państwo i podmiot prawa międzynarodowego. Oświadczenie w tej sprawie opublikowano w Kijowie. „Takie działania nie odpowiadają zobowiązaniom międzynarodowym Federacji Rosyjskiej w świetle wielostronnych i dwustronnych umów, które gwarantują terytorialną integralność Ukrainy, nienaruszalność jej granic oraz nieingerowanie w sprawy wewnętrzne naszego państwa" – czytamy. Ukraińska dyplomacja uznała działanie Rosji za bezprawną aneksję ziem, które nie są jej własnością. 11.48 Dekret Putina o przyjęciu Krymu pic.twitter.com/VxZ27zH8ZM 11.32 Władimir Putin podpisał już dekret o przyjęciu republiki Krym w skład Federacji Rosyjskiej. 11.24 Krym przyjmuje rosyjskiego rubla jako oficjalną walutę i w kwietniu zrezygnuje z ukraińskiej hrywny - powiedział mediom rosyjskim wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew. Ocenił, że funkcjonowanie w obiegu równolegle hrywny i rubla nie sprawdzi się. Dotąd Krym dopuszczał równoległe funkcjonowanie dwóch walut. Parlament Krymu wczoraj ogłosił wprowadzenie rubla, ale zapowiedział, że do 1 stycznia 2016 roku będzie honorowana również waluta ukraińska. 11.10 Naddniestrze też chce do Rosji - piszą "Wiedomosti". Parlament tego separatystycznego regionu Mołdawii zwrócił się do rosyjskich deputowanych, by przy modyfikowaniu ustawodawstwa stworzyli możliwość przyłączenia Naddniestrza do Federacji Rosyjskiej. Po referendum na Krymie rosyjska Duma Państwowa, niższa izba parlamentu, ma rozpatrzyć jeszcze w tym tygodniu projekty ustaw o uproszczeniu procedur przyjmowania do Federacji Rosyjskiej nowych terytoriów. 11.00 "Washington Post" i "Wall Street Journal" krytykują Zachód, zwłaszcza prezydenta USA Baracka Obamę za skromny zasięg sankcji wobec Rosji w odpowiedzi na przejęcie przez nią Krymu. Nawet Putin nie oczekiwał tak słabej reakcji Zachodu - pisze "WSJ". Oba amerykańskie dzienniki w artykułach redakcyjnych zauważają, że miarą nikłej wagi sankcji jest wzrost notowań akcji na moskiewskiej giełdzie. Sankcje Zachodu są nieznaczną karą dla prezydenta Rosji Władimira Putina - komentuje "Washington Post", sankcje Obamy są "niepoważne" - pisze w tytule "Wall Street Journal". 10.55 Rosyjska Duma przyjęła rezolucję wzywającą USA do wpisania wszystkich posłów na listę sankcji 10.34 - Grozi nowa Jałta, ofiarą ma nie być Polska, tylko Ukraina - powiedział dziś premier Donald Tusk. Czytaj więcej. 10.20 Wiceprezydent USA Joe Biden rozpoczął wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, a także z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem. Głównym tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie. Biden wylądował o godz. 10.00 na warszawskim lotnisku. 10.11 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w apelu do wschodnich regionów kraju, że wszelkie zmiany w stronę decentralizacji władzy i rozszerzenia kompetencji regionów, ale przy zachowaniu jedności Ukrainy, znajdą się w projekcie nowej konstytucji. - Utworzyliśmy w rządzie specjalne stanowisko wicepremiera, którego głównym zadaniem jest decentralizacja władzy. Jest to szeroka reforma przy zachowaniu jedności i unitarności Ukrainy. Przekazuje ona na szczebel lokalny - do obwodów (województw), miast i rejonów (powiatów) jak najszerszy zakres kompetencji i środków finansowych niezbędnych do rozwoju regionów - oświadczył Jaceniuk w apelu do mieszkańców południowych i wschodnich obwodów Ukrainy. 09.30 Wojna jest bardzo mało prawdopodobna. Rzecz w tym, że nic nigdy nie podlega pełnej kontroli i wydarzenia mogą nabrać własnej dynamiki. Jeśli np. dojdzie do krwawych zamieszek na wschodzie Ukrainy i Rosja, która to przecież otwarcie sygnalizuje, pośle tam wojsko, żeby "bronić Rosjan" mimo ostrzeżeń Zachodu, prawdopodobieństwo konfliktu zbrojnego bardzo wzrośnie - mówi "Rz" Włodzimierz Cimoszewicz. Czytaj cały wywiad. (Źródło: Fotorzepa/ Robert Gardziński) 09.28 Rosja pokazała na Krymie, że bezwzględnie walczy o swoje interesy na Ukrainie. Dlatego nie można wykluczyć, że Władimir Putin posunie się dalej w dezintegrowaniu tego państwa, na co Zachód powinien być przygotowany - pisze we wtorek "Financial Times". Dziennik podkreśla w artykule redakcyjnym, że o determinacji Moskwy najlepiej świadczy sposób w jaki w niedzielę przeprowadzono referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji. "FT" przypomina, że mieszkańcy Krymu szli głosować obserwowani przez uzbrojonych rosyjskich żołnierzy i atakowani propagandą lokalnych władz. Do tego należy dodać, że wynik referendum, w którym prawie 97 procent głosujących opowiada się za przyłączeniem do Rosji przypomina "stalinowskie techniki wyborcze", a nie zwyczaje znane z demokratycznego świata - podkreśla "FT". 09.10 Putin ma swój daleko idący plan strategiczny i geopolityczny. Wydarzenia na Ukrainie idą według tego planu w szybkim tempie. Krym to jest tylko pierwszy jego element. Tak naprawdę to chodzi o całą Ukrainę i całą strefę byłego Związku Radzieckiego – powiedział w TVP Info Markijan Malskyj, ambasador Ukrainy. 09.06 Rosyjskie media pokazują już nową mapę Ukrainy. ? ?????????? ??????? ??? ???? ???? ??????? pic.twitter.com/pIQ7UxINJ6 09.02 Nie możemy w żaden sposób pozwolić, by wspólnota międzynarodowa poprzez "nową Jałtę" zaakceptowała aneksję Krymu - oświadczył premier Donald Tusk. - A do tego chyba - mówił - zmierza właśnie polityka Moskwy. 08.55 Adam Hofman uznał za niewystarczające sankcje Unii Europejskiej, nałożone na Rosję. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości powiedział w Trójce, że Unia powinna działać wcześniej. - Teraz można tylko się pomodlić - powiedział polityk PiS-u podkreślając, że skutecznymi sankcjami byłyby działania przeciwko podstawom ekonomicznym Rosji. Chodzi o obniżenie cen ropy naftowej i kursu rubla, a także o zagrożenie majątkom najbliższych współpracowników prezydenta Rosji, Władimira Putina. 08.41 Lider Naddniestrza poprosił Moskwę o przyjęcie ustawy umożliwiającej mu wejście do Fed Rosyjskiej http://t.co/fiPQjt3cRS 08.34 Mer Sewastopola Aleksiej Czałyj oświadczył, że władze jego miasta nie chcą zrywać relacji gospodarczych z Ukrainą i pragną z nią współpracować. - Będziemy podejmować wysiłki, by nie zniszczyć istniejących stosunków gospodarczych (z Ukrainą - red.). Z naszej strony żadnych inicjatyw w tym kierunku nie będzie – powiedział Czałyj. Wyraził przy tym nadzieję, że Sewastopol „płynnie" przejdzie spod jurysdykcji ukraińskiej do rosyjskiej. - Będziemy się starali, by nie ucierpieli na tym ludzie po obu stronach przesmyku krymskiego (perekopskiego, który łączy półwysep z Ukrainą kontynentalną). Mamy ogromną nadzieję, że władze w Kijowie uznają w końcu, że to, co się stało, jest nieodwracalne i trzeba się jakoś dogadywać – podkreślił. Wczoraj deputowani Sewastopola przyjęli uchwałę o przyłączeniu go do Federacji Rosyjskiej. O przyjęcie do Rosji poprosiły także władze Krymu, który wczoraj ogłosił niepodległość państwową. 08.23 Putin przygotował juz projekt ustawy o przyjęciu Krymu do Ru 08.14 Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, przyjęła specjalną uchwałę "O sytuacji na Krymie", w której z zadowoleniem odniosła się do wyrażonej w niedzielnym referendum przez mieszkańców półwyspu, w tym Sewastopola, woli wejścia w skład FR. Duma wyraziła przekonanie, że organy władzy państwowej Krymu będą podtrzymywać na jego terytorium międzyetniczną i międzywyznaniową zgodę, a także językową różnorodność. Izba także zadeklarowała, że swoimi decyzjami i działaniami będzie sprzyjać społeczno-gospodarczemu rozwojowi Krymu, pomyślności jego mieszkańców, pokojowi, spokojowi i zgodzie na terytorium tej republiki. 07.53 Premier Donald Tusk w TOK FM o polskiej polityce wschodniej. .@premiertusk: sankcje to elementy nowej architektury politycznej w świecie zachodnim, a nie broń skierowana przeciwko Rosji .@premiertusk: polska polityka wschodnia musi być aktywna i wkomponowana w politykę europejską i euroatlantycką 07.50 Prezydent Rosji Władimir Putin powiadomił Radę Federacji, Dumę Państwową i rząd o otrzymaniu od Krymu i Sewastopola wniosków o przyjęcie w skład FR. Według służy prasowej Kremla, wnioski takie na ręce prezydenta przesłały Rada Państwowa Krymu i zgromadzenie ustawodawcze Sewastopola. Oczekuje się, że prezydent odniesie się do wniosków Krymu i Sewastopola w orędziu do Zgromadzenia Federalnego, które wygłosi na Kremlu o godz. 15 czasu moskiewskiego (godz. 12 czasu polskiego). Wczoraj Putin podpisał już dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. 07.38 Amerykańsko-ukraińskie ćwiczenia wojskowe odbędą się na Ukrainie - donosi portal Vesti.ua W ćwiczeniach będzie uczestniczyć jeszcze 10 innych krajów. Joint American-Ukrainian military training to take place on #Ukraine territory. 10 more countries to participate http://t.co/lWEx0FwHx507.30 Czołowy głos konserwatystów w Senacie USA apeluje o zbudowanie amerykańskich baz wojskowych w Europie Środkowej. Czytaj więcej. 07.27 O 7.45 przewodniczę spotkaniu Min.spr.zagr.i eur. EPP.Na agendzie przygotowanie Rady d/s Ogólnych,główny temat Ukraina. 07.22 Ukraina i Krym - mimo upływu długich tygodni temat wydarzeń u naszego wschodniego sąsiada wciąż dominuje w polskiej prasie. Nie inaczej jest dzisiaj - dzień po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji i reakcji świata na ten współczesny „Anschluss". Przegląd prasy - Jarosław Giziński. 07.10 Duma Państwowa Rosji, która zbiera się o godz. 7.00 czasu polskiego, ma podjąć specjalną uchwałę "O sytuacji na Krymie". Najprawdopodobniej ogłosi w niej poparcie dla wyrażonej przez mieszkańców półwyspu woli reintegracji z Rosją. O godz. 15.00 czasu polskiego na moskiewskim placu Czerwonym odbędzie się wiec połączony z koncertem, którego uczestnicy zamierzają zamanifestować poparcie dla przystąpienia Krymu i Sewastopola do Rosji. 07.00 Japonia zasygnalizowała, że - podobnie jak UE i USA - zamierza zastosować sankcje wobec Rosji po uznaniu przez ten kraj Krymu za suwerenne i niepodległe państwo. "Jest godne ubolewania, że Rosja uznała niepodległość Krymu. Jest to posunięcie, które narusza suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - oświadczyło japońskie MSZ w opublikowanym komunikacie. Komunikat precyzuje, że "Japonia zawiesi negocjacje (z Rosją - red.) na temat ułatwień procedur wizowych i nie rozpocznie zapowiadanych rokowań na temat nowych inwestycji a także porozumienia o współpracy w dziedzinie programów kosmicznych". 06.42 Jak czytamy we wczorajszym komunikacie ambasady, wiceprezydent USA "spotka się z regionalnymi partnerami, by omówić wydarzenia na Ukrainie oraz inne kwestie". W trakcie spotkań, jak informuje placówka dyplomatyczna, Biden "odbędzie konsultacje w sprawie kroków dla poparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" oraz "potwierdzi wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO oraz trwałe wsparcie dla wszystkich sojuszników i partnerów w Europie". W piątek Biały Dom informował, że Biden odwiedzi Polskę i Litwę między 17 a 19 marca i spotka się z przywódcami Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. "Podczas rozmów wiceprezydent skonsultuje kroki (jakie należy podjąć), by wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdzi nasze zobowiązanie do wspólnej obrony wynikające z Traktatu Północnoatlantyckiego, a także nasze nieustanne poparcie dla wszystkich naszych sojuszników i partnerów w Europie" - głosi komunikat Białego Domu. W ocenie kierownika Biura Badań i Analiz PISM dr Jarosława Ćwieka-Karpowicza, wizyta Joe Bidena w Polsce jest ważnym gestem solidarności i integralności z państwami członkowskich NATO i UE, które graniczą bezpośrednio z Rosją. - Stany Zjednoczone w dość bardzo zdecydowany sposób zaczynają się angażować w kwestię ukraińską. Jest to interesujące, że jeszcze kilka tygodni temu, kiedy dokonywały się różne zmiany polityczne, kiedy protestowali Ukraińcy, wówczas Amerykanie nie byli tym za bardzo zainteresowani. Obecnie uznali, że działanie Rosji na Krymie może przynieść dalsze negatywne skutki przede wszystkim dla NATO i dla bezpieczeństwa samych Stanów Zjednoczonych - powiedział PAP ekspert PISM. Jego zdaniem, wizytę Bidena należy wykorzystać także do wzmocnienia obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w tym regionie oraz do większej współpracy handlowej i energetycznej USA z Europą.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA