fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Komunikacja miejska za darmo. Paryż walczy ze smogiem

AFP
Władze Paryża podjęły decyzję, by przez trzy kolejne dni transport miejski był bezpłatny. Powodem jest niezwykle wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza.
Według francuskiej agencji ochrony środowiska jakość powietrza w stolicy, jak i w 30 innych departamentach, była jedną z najgorszych w historii.
Przyczyną takiego zjawiska jest bezwietrzna pogoda, zimne noce i bardzo ciepłe dni. Zanieczyszczenie powietrza jest tak duże, że Wieża Eiffla jest praktycznie niewidoczna.
Eksperci twierdzą, że poziom smogu w Paryżu był w tym tygodniu niemal tak duży jak w Pekinie - jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
W ramach podjętych środków nadzwyczajnych osoby dojeżdżające do pracy do Paryża i okolic nie będą musiały płacić za transport publiczny - od dziś włącznie do niedzieli. Również usługi wynajmu rowerów miejskich będą bezpłatne, podobnie jak pierwsza godzina wynajmu samochodu o napędzie elektrycznym.
Władze Paryża zaapelowały do kierowców o pozostawienie samochodów w domu i ostrzegły, że obecny poziom zanieczyszczenia powietrza "w sposób znaczący" zagraża zdrowiu. Osoby starsze, dzieci, chorzy na astmę i choroby serca zostali poproszeni, by unikali wychodzenia z domu.
Minister środowiska Philippe Martin przyznał, że obecna sytuacja sprawiła, iż jakość powietrza stała się dla rządu priorytetem.
Śladem Paryża poszło kilka innych francuskich miast. Bezpłatny transport miejski udostępniły także m.in. Reims, Rouen i Caen.
Smog dotknął również sąsiednią Belgię, gdzie zarządzono obniżenie maksymalnej prędkości na drogach. Region Waloński na południu kraju także udostępnił mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską.
Smogowy alert w Paryżu
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA