fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Pan Kazimierz stanie na Narodowym

Wybrane projekty finałowe. W środku mistrz olimpijski Leszek Ćmikiewicz
Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Jury wybrało trzy prace konkursowe na pomnik Kazimierza Górskiego. Zwycięzcę poznamy w styczniu.
Jury oceniało 25 prac. Wyboru dokonywali m.in. Jacek Kucaba - prezes Polskich Artystów Plastyków, syn Kazimierza Górskiego - Dariusz, piłkarz Leszek Ćmikiewicz, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, prezes spółki Pl2012+ (Stadionu Narodowego) Marcin Herra, twórca Stadionu Narodowego architekt Zbigniew Pszczulny oraz prezes Fundacji Kazimierza Górskiego a w przeszłości kierownik jego reprezentacji Janusz Jesionek.
Do finału zakwalifikowano trzy prace: Władysława Dudka z Krakowa, Marka Maślańca także z Krakowa oraz Mariana Molendy z Nysy. Do 27 stycznia artyści przedstawią ponownie swoje projekty, w skali 1:5 a jury ogłosi swoją decyzję 31 stycznia.
Pomnik stanie w pobliżu jedynej rzeźby zdobiącej Stadion Narodowy, o nazwie „Sztafeta". Najprawdopodobniej na końcu szerokiej alei, prowadzącej na stadion od strony Ronda Waszyngtona. W przyszłości ma to być Aleja Sławy polskiego futbolu, na której umieszczone zostaną tabliczki z nazwiskami najwybitniejszych zawodników.
Postać Kazimierza Górskiego zostanie wykonana z brązu a cokół z granitu lub piaskowca. Na każdym z trzech wybranych projektów trener jest w postaci stojącej, z piłką u nogi. Koszt rzeźby wynosić ma ok. 500 tys. złotych. Pieniądze na ten cel zbiera Fundacja Kazimierza Górskiego. Pomnik ma zostać odsłonięty w czerwcu 2014 roku, w 40 rocznicę zdobycia przez Polskę trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w Niemczech.
s.t.s.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA