fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Picasso wygrany na loterii

Wnuk malarza, Olivier Picasso, z obrazem, który był główną nagrodą charytatywnej aukcji
AFP
Dwudziestopięcioletni mężczyzna wygrał na charytatywnej loterii obraz Pabla Picassa wart milion dolarów
Szczęściarz, Jeffrey Gonano, powiedział mediom, że był akurat na etapie poszukiwań obrazu do udekorowania mieszkania, gdy przeczytał artykuł o charytatywnej aukcji. Kupił więc jeden z pięćdziesięciu tysięcy biletów po sto euro każdy.
Główną nagrodą w loterii organizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's  był obraz Pabla Picassa "Man with Opera Hat" ("Człowiek w kapeluszu").
Dochód z aukcji przeznaczony zostanie na ratowanie starożytnego fenickiego miasta Tyr leżącego na południu Libanu, nad Morzem Śródziemnym. Miasto, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zostało poważnie zniszczone w czasie działań wojennych.
W loterii wzięli udział nabywcy z całego świata, większość z USA. Nowy właściciel obrazu pochodzi z Pensylwanii. Mimo ogromnej wartości dzieła zapowiedział, że na razie nie ma zamiaru go sprzedawać.
Obraz Picassa "Man with Opera Hat", namalowany w 1914 roku, został  kupiony w jednej z galerii Nowego Jorku przez UNESCO dzięki wziętemu przez organizację kredytowi. UNESCO zapłaciło za obraz nieco mniejszą kwotę niż sugerowany przez rzeczoznawców milion dolarów.
- Mój dziadek był pionierem we wszystkim, w życiu, w miłości, w pracy. Jestem przekonany, że jego dzieło posłuży słusznemu celowi - powiedział wnuk malarza, Olivier Picasso, który był zaangażowany w nagłaśnianie loterii.
Picasso za 100 euro
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA