fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Zatrudnienie w końcu wzrosło

Bloomberg, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło w listopadzie o 0,1 proc. w porównaniu z sytuacją rok wcześniej – podał GUS. Takiego wyniku oczekiwali analitycy, ale co ważniejsze – to pierwszy wzrost od prawie półtora roku.
Na koniec listopada w większych firmach pracowało ok. 5 501 tys. osób. To tyle samo co na koniec października i o 0,1 proc. więcej niż w listopadzie 2012 r.  - Listopad był pierwszym od czerwca 2012 r. miesiącem wzrostu zatrudniania w przedsiębiorstwach w ujęciu rocznym. Choć na razie wzrost zatrudnienia rok do roku jest marginalny, to w kolejnych miesiącach powinien być coraz szybszy, i przede wszystkim coraz bardziej odczuwalny dla społeczeństwa. Rosnące zatrudnienie także skutecznie wspierać będzie konsumpcję – komentuje Monika Kurtek,  główny ekonomista Banku Pocztowego.
Nieźle też wygląda sytuacja w wynagrodzeniach. W listopadzie przeciętna płaca to 3897,88 zł brutto, czyli o 3,1 proc. więcej niż rok temu. Ekonomiści spodziewali się nieco niższego wzrostu.
- Dynamika płac drugi miesiąc z rzędu przekroczyła 3 proc. Ponieważ w polskiej gospodarce wyraźnie widoczne jest już ożywienie, tempo wzrostu płac w kolejnych miesiącach 2014 r. powinno nadal delikatnie przyspieszać. Przy utrzymującej się na niskim poziomie inflacji będzie to czynnik wspierający konsumpcję – uważa Kurtek.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA