fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Dobre dane PMI ze strefy euro, kiepskie z Francji

Bloomberg
Europejskie indeksy giełdowe solidnie wczoraj wzrosły. Impulsem do zwyżek były dane PMI.
Wstępny, grudniowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu strefy euro przyniósł pozytywną niespodziankę. Indeks ten wzrósł do 52,7 pkt z 51,6 pkt w listopadzie. Jest on najwyżej od 31 miesięcy. PMI dla sektora usług eurolandu co prawda spadł wówczas do 51 pkt z 51,2 pkt, ale wciąż znajduje się on na "terytorium" wskazującym na ekspansję. Markit Economics, firma przygotowująca sondaże PMI, szacuje więc, że PKB strefy euro wzrośnie w czwartym kwartale 2013 r. o 0,2 proc. Z jej danych wynika, że ożywienie wciąż jest kruche, ale firmy z peryferii strefy euro radzą sobie coraz lepiej.
Lepsze od spodziewanych sondaże PMI dla całej strefy euro, to m.in. wynik poprawy sytuacji w Niemczech, czyli jej największej gospodarce. PMI dla niemieckiego przemysłu wzrósł z 52,7 pkt do 54,2 pkt w grudniu, najwyższego poziomu od 30 miesięcy (wskaźnik dla sektora usług spadł jednak z 55,7 pkt do 54 pkt, a łączny indeks dla przemysłu i usług zmniejszył się z 55,4 pkt do 55,2 pkt.). Dosyć dobre, wskazujące na solidne ożywienie, dane z Niemiec kontrastują z kiepskimi odczytami z Francji. PMI dla francuskiego przemysłu negatywnie zaskoczył spadając z 48,4 pkt w listopadzie do 47,1 pkt w grudniu. Wskaźnik dla branży usługowej zmniejszył się zaś z 48 pkt do 47,4 pkt. To wskazuje na spadek produkcji.
- Francja coraz bardziej wygląda jak "chory człowiek Europy", a drugi z rzędu miesięczny spadek produkcji może przełożyć się na spadek PKB w czwartym kwartale i wejście kraju w kolejną techniczną recesję. Tymczasem dane z Niemiec wskazują na kwartał solidnego wzrostu. Wygląda na to, że niemiecki PKB może wzrosnąć w końcówce roku o 0,5 proc. - twierdzi Chris Williamson, główny ekonomista Markit Economics.
Rozczarowanie przyniosły  inwestorom dane z Chin. Wstępny, grudniowy PMI dla chińskiego przemysłu (liczony przez Markit Economics i HSBC) spadł do 50,5 pkt z 50,8 pkt. Rozczarował również amerykański przemysłowy PMI spadając z 54,7 pkt do 54,4 pkt. Tymczasem japoński sondaż nastrojów biznesowych Tankan przyniósł w czwartym kwartale wyniki lepsze od oczekiwań. Indeks nastrojów małych producentów wzrósł do 1 pkt i znalazł się najwyżej od sześciu lat. Indeks nastrojów dużych producentów zwiększył się zaś z 12 pkt w trzecim kwartale do 16 pkt w czwartym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA