fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Prezesem UZP nie jest już Jacek Sadowy

Jacek Sadowy nie będzie już odpowiadał za system zamówień publicznych w naszym kraju.
Premier odwołał wczoraj Jacka Sadowego z funkcji prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.
– Tak się składa, że ta konferencja zbiega się z podsumowaniem mojej sześcioletniej kadencji – mówił Sadowy podczas wczorajszej konferencji antykorupcyjnej w Sejmie.
Wskazywał, że dla usprawnienia postępowań urząd dąży m.in. do upraszczania procedur, eliminowania formalnych przeszkód do startu w przetargach.
– Poprawia to bowiem konkurencyjność – mówił prezes Sadowy. Podkreślał, że na przetargi dotyczące robót budowlanych w 2008 r. przychodziło średnio 2,5 oferty w jednym, podczas gdy w 2012 r. – sześć.
– Większa konkurencja przekłada się na niższe ceny – zwracał uwagę.
Ostatnio kontrowersje budziły konflikty, w jakie zaangażowany był UZP. Spór z Krajową Izbą Odwoławczą dotyczył m.in. stopnia samodzielności tego organu. Efektem było złożenie przez prezesa UZP premierowi własnej wersji sprawozdania KIO z rocznej działalności. Informacja przyjęta przez izbę w formie uchwały była załącznikiem.
„Rz" pisała także o sporze z prezesem Narodowego Banku Polskiego. Zdaniem UZP działania NBP związane m.in. z obrotem papierami wartościowymi, emisją znaków pieniężnych, gromadzeniem rezerw walutowych, złota i metali szlachetnych podlegają obowiązkowej sprawozdawczości. Prezes NBP ma inne zdanie. Podkreśla, że żaden znany mu bank centralny nie podaje takich danych.
Nieoficjalnie mówi się, że ten konflikt był jednym z powodów decyzji o odwołaniu prezesa UZP. Sam Jacek Sadowy nie chciał mówić wczoraj o powodach swojej dymisji.
Nie wiadomo jeszcze, kto go zastąpi. Zgodnie z ustawą – Prawo zamówień publicznych prezesa UZP powołuje premier „spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru".
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA