fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Hiszpania zatrudnia ekspedientki

Piotr Aleksandrowicz
Piotr Rudzki
Hiszpański handel detaliczny zwiększy przed świętami liczbę ekspedientek o 5 proc. wobec ubiegłego roku, co jest kolejną oznaką, że gospodarka tego kraju ruszyła
„Detaliści są optymistami, jeśli chodzi o zbliżający się okres świąteczny, bo w ostatnich kilku miesiącach spadek sprzedaży ustabilizował się, pojawiła się lekka poprawa zaufania konsumentów, a rynek pracy zaczął także stabilizować się" — stwierdziła organizacja handlu detalicznego ANGED.
Dodatkowo pracownicy sektora publicznego otrzymają zwyczajową podwójną wypłatę z okazji świąt, którą rząd zlikwidował w 2012 r. w ramach posunięć oszczędnościowych chcąc zmniejszyć deficyt finansów publicznych. Pracownicy tego sektora otrzymują tradycyjnie 14 pensji miesięcznych w roku.
Wiele miejsc pracy w handlu jest oferowane młodym ludziom, do 30 roku życia. Placówki należące do ANGED wspólnie z tak dużymi detalistami jak sieć domów towarowych El Corte Ingles i hipermarketów Carrefour stworzą 6 tys. miejsc pracy.
Prawie 6 mln Hiszpanów jest bezrobotnych, niecałe 26 proc. ludności. Bezrobocie wśród młodych ludzi sięga 60 proc. W III kwartale gospodarka kraju osiągnęła wzrost o 0,1 proc. wobec II kwartału — wynika z danych urzędu statystycznego INE. Bank centralny spodziewa się, że wzrost będzie trwać w IV kwartale, bo rośnie zaufanie konsumentów i handlu detalicznego. Ożywienie będzie jednak skromne, dopóki więcej młodych ludzi nie znajdzie zatrudnienia.
Obroty handlu zmalały w październiku, ale tylko o 0,5 proc., najmniej od czerwca 2010, co wskazywałoby na powrót zaufania. Dalszą informacją o nastrojach będzie bilans kwartalny giganta odzieżowego Inditex, publikowany w środę
Tradycyjny okres zakupów świątecznych w Hiszpanii trwa do dnia Trzech Króli 6 stycznia, kiedy wręcza się przenty.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA