fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Członkini ETA wypuszczona po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Zdjęcie Ines del Rio z napisem "Ta morderczyni zostanie uwolniona", trzymane przez aktywistę Związku Ofair Terroryzmu", podczas konferencji prasowej w Madrycie.
AFP
Hiszpański sąd musiał nakazać zwolnienie Ines del Rio działaczki ETA, po tym jak Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł przeciwko dalszemu aresztowi kobiety
Ines del Rio należąca do separatystycznej grupy ETA, zostanie wypuszczona na wolność po odsiedzeniu 30 lat w więzieniu. Jest ona pierwszą skazaną wypuszczoną w związku z obaleniem tzw. doktryny Parota.
Ines del Rio została aresztowana w 1987, a następnie skazana za udział w akcjach terrorystycznych ETA, w tym za współudział w morderstwie 23 osób. Sąd wyznaczył jej karę na 3828 lat więzienia (prawo hiszpańskie przewiduje takie wyroki, przy założeniu, że skazany spędzi w więzieniu maksymalnie do 30 lat).
Kobieta mogła przedterminowo opuścić więzienie w roku 2008, jednak Sąd Najwyższy zastosował wtedy tzw. doktrynę Parota, aby przedłużyć jej karę. Doktryna ta, zatwierdzona przez hiszpański Sąd Najwyższy w 2006 roku, uniemożliwia więźniom z ETA wcześniejsze wyjście na wolność w zamian za dobre sprawowanie czy pracę w zakładzie karnym.
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że odmówienie kobiecie wcześniejszego zakończenia kary jest niezgodne z  Europejską Kartą Praw Człowieka. Trybunał nie tylko zdecydował o natychmiastowym wypuszczeniu kobiety, ale także nakazał wypłacenie jej 30 tysięcy euro odszkodowania.
- Nie może być tak, że osoba, która zabiła 20 osób jest traktowana w taki sam sposób jak ktoś kto popełnił pojedyncze morderstwo - komentował krytycznie wyrok Trybunału minister sprawiedliwości Hiszpanii Alberto Ruiz Gallardon.
W hiszpańskich więzienia, swoje wyroki odsiaduje około 700 członków organizacji. Władze ostrzegają, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka może oznaczać, że zwolnienia zażąda w Hiszpanii ponad 100 więźniów, w tym terroryści i zabójcy. – Z więzień wyjdą osoby, które dopuściły się poważnych zbrodni i nie odkupiły za nie swej winy – mówił Alberto Ruiz Gallardon.
ETA (Euskadi Ta Askatasuna - w języku baskijskim Kraj Basków i Wolność) jest działającym od końca lat 50. lewicowym ruchem niepodległościowym. W 2011 ETA ogłosiła zaprzestanie walki zbrojnej, której bilans stanowi ponad 800 zabitych. Rząd Hiszpanii domaga się jednak formalnego rozwiązania organizacji.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA