fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Nowy Świat Jaapa van Heusden na WFF

"Nowy Świat"
WFF
"Nowy Świat" Holendra Jaapa van Heusdena to opowieść o miłości, której akcja dzieje się w ośrodku dla uchodźców.
Film idealnie wpisuje się w temat sekcji Warszawskiego Festiwalu Filmowego "Świat Dzisiaj". Dotyka jednego z najbardziej palących problemów ostatnich dni - problemu uchodźców.
W miniony weekend kilkadziesiąt osób straciło życie, po tym jak łódź z uciekinierami z kilku krajów Afryki oraz z Syrii wywróciła się na wodach w pobliżu  Malty, miedzy włoską wyspą Lampedusa a wodami libijskimi. Do zdarzenia doszło kilka dni po zatonięciu statku z uchodźcami z Afryki koło Lampedusy, w tej katastrofie zginęło 339 ludzi.
Na podobnej łodzi płynął Luc. W czasie ucieczki z Wybrzeża Kości Słoniowej stracił żonę. Dotarł do ośrodka dla uchodźców w Holandii, gdzie starał się o azyl, do miejsca, które jest niczym czyściec. Europa jest dla tych, którzy wyrwali się z piekła synonimem edenu, jest ziemią obiecaną. To czy do niej trafią, zależy od urzędników i bezwzględnego prawa.
W ośrodku dla uchodźców pracuje Mirte, jest sprzątaczką. Kobieta boi się wolności - ma lęk wysokości, z trudem komunikuje się z otoczeniem, w pracy robi to co musi, nieczuła na los ludzi spotykanych codziennie, ludzi, którzy traktowani są jak więźniowie. Ona również żyje w zamknięciu, drogę pomiędzy pracą a domem przemierza na motorowerze, wrażenie izolacji pogłębia szczelnie zapięty kask.
Jej życie zmienia się gdy poznaje Luca.
Więcej informacji o filmie - www.wff.pl
SEKCJA ŚWIAT DZISIAJ
Doczekać świtu / After The Night / Até ver a luz, reż. Basil Da Cunha (Szwajcaria 2013) 95 min.
Po wyjściu z więzienia handlarz prochami próbuje na nowo się odnaleźć. Przypominające dokument obrazy z ulic lizbońskiej Reboleiry, zdewastowanego getta zamieszkanego w większości przez kreolską ludność, burzą wyidealizowany obraz Portugalii.
Love and Rock, reż. Xing Di (Chiny 2013) 93 min.
Film opowiada o sytuacji współczesnych chińskich muzyków. Odzwierciedla sprzeczność między sytuacją wymarzoną a rzeczywistością. Reżyserem jest lider chińskiej grupy Horizon.
Na peryferiach niebios / The Unsaved / La limita de jos a cerului, reż. Igor Cobileanski (Rumunia, Mołdawia 2013) 82 min.
Viorel ma 19 lat i mieszka z matką w małym mieście w zapomnianej przez świat Mołdawii. Słodko-gorzki dramat o dorastaniu w miejscu, gdzie trudno o perspektywy na lepsze życie. Autorem zdjęć jest Oleg Mutu (który pracował z Cristianem Mungiu i Siergiejem Loznitsą), a przy scenariuszu współpracował Corneliu Porumboiu.
Naginając zasady / Bending the Rules / Ghaedeye Tasadof, reż. Behnam Behzadi (Iran 2013) 94 min.
Amatorska grupa teatralna ma możliwość wystąpienia poza granicami Iranu. To dla nich wielka nobilitacja, ale okazuje się, że także kłopoty. Historia trzeciej generacji irańskiej rewolucji islamskiej, która nie zgadza się ze swoimi rodzicami w sprawie obowiązujących praw i zasad.
Nowy Świat / The New World / De nieuwe wereld, reż. Jaap van Heusden (Holandia 2013) 83 min.
Zamknięta w sobie sprzątaczka w holenderskim ośrodku dla uchodźców poznaje Afrykańczyka, który odmieni jej życie. Świetnie zagrana historia o miłości i zagubieniu, której daleko do przesłodzonych love story.
Omar, reż. Hany Abu-Assad (Palestyna 2013) 97 min.
On i ona po dwóch stronach muru okupowanej Palestyny. Miłość, przyjaźń, walka, powinności i zaufanie. Film nagrodzony w Cannes.
Rock the Casbah / Rock ba'Kasba, reż. Yariv Horowitz (Izrael, Francja 2013) 93 min.
18-letni żołnierze izraelscy stacjonują na dachu palestyńskiego budynku mieszkalnego. Rekruci muszą odnaleźć swoje miejsce w otaczającym ich totalnym chaosie.
Rona i Nele / Rona & Nele, reż. Silvia Chiogna (Niemcy 2013) 79 min.
Nele przypadkowo spotyka tajemniczą Ronę, a wszystko to dzieje się w kolorowym środowisku Berlina, gdzie punki, uliczni muzycy i kolekcjonerzy butelek mogą znaleźć swoje miejsce w życiu poza normami i konwencjami.
Sztokholm / Stockholm, reż. Rodrigo Sorogoyen (Hiszpania 2013) 91 min.
Chłopak zakochuje się w dziewczynie. Razem spędzają romantyczną noc. Rano wszystko się zmienia... Mocny scenariusz napisany przez kobietę i mężczyznę, zagrany przez kobietę i mężczyznę, opowiada o kobiecie i mężczyźnie na polu walki płci.
Yozgat Blues, reż. Mahmut Fazil Coskun (Turcja, Niemcy 2013) 96 min.
Nauczyciel muzyki ze Stambułu i jego studentka jadą do pracy na prowincję. W tle małej, lokalnej i bardzo hermetycznej społeczności, przybysze próbują ułożyć sobie życie. Świetnie zagrany słodko-gorzki portret „obcych", którzy próbują zostać „swoimi".
Zanim spadnie śnieg / Before Snowfall / For snoen faller, reż. Hisham Zaman (Norwegia 2013) 105 min.
16 latek ściga starszą siostrę, która uciekła przed zaaranżowanym małżeństwem. Pełen emocji film drogi, który w prowokujący sposób porusza temat zabójstw honorowych. Nagrody na festiwalu Tribeca i w Göteborgu.
ŚWIAT DZISIAJ - DOKUMENTY
Barzan, reż. Bradley Hutchinson, Alex Stonehill (USA 2013) 77 min.
Historia Sama „Barzana" Malkandi, który ucieleśnia jednocześnie dwa współczesne amerykańskie mity: marzenie o pokoju i dobrobycie oraz o żądnych krwi terrorystach, pragnących zniszczyć to marzenie.
Drobiażdżek / Small Small Thing, reż. Jessica Vale (USA 2013) 83 min.
Wstrząsający dokument opowiadający historię mieszkającej w Liberii Olivii, która została zgwałcona w wieku 7 lat.
Fifi wyje ze szczęścia / Fifi Howls From Happiness / Fifi az khoshhali zooze mikeshad, reż. Mitra Farahani (USA, Francja 2013) 96 min.
Poruszający dokument nakręcony w ostatnich miesiącach życia słynnego irańskiego malarza, Bahmana Mohassessa.
Futrzaki na wieczność / Furever, reż. Amy Finkel (USA 2013) 80 min.
Ponad 60% Amerykanów ma w domu zwierzęta. Któregoś dnia, każde z tych zwierząt umrze. Dokument przygląda się jak ludzie przeżywają żałobę po stracie ukochanego zwierzaka i co potrafią zrobić, żeby je upamiętnić.
Moja skradziona rewolucja / My Stolen Revolution, reż. Nahid Persson Sarvestani (Szwecja 2013) 75 min.
Uznana na świecie dokumentalistka pochodząca z Iranu wybiera się w osobistą, emocjonalną podróż, by dowiedzieć się co stało się z jej bratem, który zaginął podczas rewolucji w 1979 roku.
Projekt / The Project, reż. Shawn Efran, Adam Ciralsky (USA 2013) 90 min.
Dokumentalny thriller opowiadający o Puntland Maritime Police Force, paramilitarnej jednostce, która miała być lekarstwem na grasujących w Somalii piratów.
Szare miasto / Grey City / Cidade Cinza, reż. Marcelo Mesquita, Guilherme Valiengo (Brazylia 2013) 80 min.
Dokument o planie władz Sao Paulo nazwanym Cidade Limpia, mającym na celu oczyszczenie miasta z „reklamowego śmietnika". Pod szarą farbę dostają się nie tylko wyblakłe i postrzępione plakaty reklamowe, ale i dzieła artystów street artu.
W Bogu pokładamy nadzieję / In God We Trust, reż. Victor Kubicek, Derek Anderson (USA 2013) 82 min.
Zapis wyników śledztwa, jakie przeprowadza sekretarka Bernarda L. Madoffa. Chce dowiedzieć się prawdy o swoim szefie, skazanym na 150 lat więzienia za nadużycia finansowe.
Wielki udawacz / The Great Pretender / El gran simulador, reż. Néstor Frenkel (Argentyna 2013) 75 min.
Bohaterem filmu jest światowej sławy argentyński iluzjonista, Rene Lavand, którego specjalizacją są karciane sztuczki. Nie byłoby w tym nic szczególnie interesującego, gdyby nie fakt, że Lavand jest inwalidą i posługuje się wyłącznie lewą ręką.
Zdobyć zdjęcie / Get the Picture, reż. Cathy Pearson (Irlandia 2012) 75 min.
Dokument o ikonie dziennikarskiej fotografii wojennej - Johnie G. Morrisie.
materiały prasowe
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA