fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zwrot kosztów leczenia za granicą mocna ograniczony

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Pacjent będzie miał sześć miesięcy, by złożyć do NFZ wniosek o zwrot kosztów leczenia za granicą.
Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przepisy te mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego dyrektywę transgraniczną. Rząd przyjął już założenia do noweli ustawy.
Nowela przewiduje, że pacjent dostanie z NFZ zwrot kosztów leczenia pod warunkiem, że złoży o to wniosek w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym zagraniczna lecznica wystawi mu rachunek za usługę.
Wcześniej chory będzie musiał mieć odpowiednie skierowanie na zagraniczne leczenie i dostać na to zgodę funduszu.
Projekt noweli zawiera też szczegółowe postanowienia wyłączające możliwość wyjazdów. Dyrektor wojewódzkiego NFZ wyda decyzję odmowną, gdy pacjent będzie występował o sfinansowanie usługi nierefundowanej w Polsce. Ponadto fundusz odmówi wówczas, gdy z tego samego świadczenia można skorzystać w kraju lub gdy stwierdzi, że wyjazd zagrażałby życiu bądź zdrowiu pacjenta.
Chociaż generalną zasadą dyrektywy miała być możliwość swobodnego leczenia za granicą, polskie przepisy to ograniczą. Chorzy będą musieli wystąpić o zgodę na leczenie zawsze, gdy zabieg wymaga pobytu w szpitalu co najmniej przez jedną noc. Minister zdrowia wyda rozporządzenie zawierające listę procedur, na które zawsze będzie potrzebna zgoda płatnika.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA