fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Poseł Palikota protestuje przeciw "bolszewickiemu prawu"

Michał Kabaciński
Fotorzepa, Wojciech Niespiałowski wn Wojciech Niespiałowski
Poseł Twojego Ruchu (dawniej Ruchu Palikota) Michał Kabaciński zrezygnował z przewodniczenia Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy ws. postępowania z niebezpiecznymi przestępcami. Powody swojej decyzji zdradza rp.pl
Jak poinformowała Iwona Legędź z Biura Prasowego Ruchu Palikota ma to być protest "przeciwko bolszewickiemu prawu, które Platforma Obywatelska i minister Biernacki chcą narzucić społeczeństwu". Sam Kabaciński, w wydanym przez siebie oświadczeniu twierdzi, że "powodem rezygnacji jest całkowity brak woli współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości z ekspertami i opiniami przedstawionymi przez szereg organizacji i autorytetów z dziedziny prawa i psychiatrii".
"Twój Ruch jako partia odpowiedzialna nie może pozwolić na sowietyzacje prawa w Polsce, Moim zdaniem Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki robi wszystko żeby "specustawa" była niekonstytucyjna, a każdy pedofil w Polsce miał prawo do roszczenia przeciwko naszemu Państwu. Nie mogę dać się wciągnąć w despotyczne praktyki Ministerstwa Sprawiedliwości" - oświadczył.
Oprócz rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego, Kabaciński poinformował, że jego partia w ciągu dwóch tygodni zorganizuje debatę w Sejmie, na którą zostaną zaproszeni prawnicy i lekarze, a także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Prezesa Rady Ministrów. Jak przyznaje, jej celem ma być  próba rozwiązania tego ważnego problemu, jednak w granicach norm konstytucyjnych i praw człowieka.
Twój Ruch ma też ponownie, na ręce marszałek Ewy Kopacz, złożyć projekt ustawy o nieprzedawnianiu się przestępstwa pedofilii.
- To decyzja podjęta po kilkudniowej analizie tego, co się działo na posiedzeniach komisji w ostatnim czasie, gdzie zarówno moje poprawki, jak i propozycje PiS były odrzucane. Dodatkowo opinie, które zleciłem jako przewodniczący komisji, zostały całkowicie zlekceważone przez resort sprawiedliwości - zdradza rp.pl powody swojej decyzji Kabaciński. Dodaje też, że "uwagi prof. Piotrowskiego czy prof. Płatek, którzy próbowali w jakikolwiek sposób pomóc w tworzeniu tej ustawy, spotkały się z całkowitą biernością ministerstwa". - W związku z tym nie zamierzam być twarzą tego ugrupowania. To jest lekceważenie ekspertów. A ten projekt jest bardzo trudny. Ministerstwo robi wszystko, żeby tworzone prawo było niekonstytucyjne, a pedofile mogli dochodzić odszkodowań od państwa - podkreśla poseł Twojego Ruchu.
Pytany, czy w związku z jego decyzją Twój Ruch deleguje innego parlamentarzystę na stanowisko przewodniczącego komisji, zaprzecza. - Moja rezygnacja wiąże się też oczywiście ze stanowiskiem klubu. Rezygnujemy z przewodzenia w tej komisji, ale póki co jej członkiem jeszcze pozostanę. Głównie dlatego, że za dwa tygodnie zorganizujemy debatę z ekspertami prawnymi, psychiatrycznymi. Ja będę dalej przychodził na posiedzenia komisji i starał się wpływać na jej prace, ale nie mogę robić tego jako przewodniczący. To było bezsensowne, skoro byłem w tej komisji w mniejszości i każdy mój wniosek był odrzucany - mówi rp.pl Kabaciński.
Były już przewodniczący ma także nadzieję, że jego rezygnacja nie sparaliżuje prac komisji. - Mam nadzieję, że jedynie da do myślenia kierownictwu ministerstwa. Bo rezygnacja przewodniczącego komisji w trakcie prac nad tak ważnym projektem zdarza się naprawdę rzadko. To była odważna decyzja z mojej strony, ale świadoma. Może resort weźmie pod uwagę te sugestie, nawet nie moje, ale ekspertów - kończy poseł Twojego Ruchu.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA