fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Pocztówka z Davos

Robert Gwiazdowski
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
W minionym tygodniu odbyło się Forum w Krynicy, nazywanej polskim Davos. Nad Jaworzyną unosił się duch byłego już ministra Mikołaja Budzanowskiego, który rok temu zapowiedział, że spółki Skarbu Państwa nie będą mu „przepijać dywidendy".
Więc imprez towarzyszących było znacznie mniej.
Przyjechał premier Donald Tusk i ogłosił, że odparł kryzys. Zaraz po jego wystąpieniu goście udali się do pawilonu Biedronki. Jakiś czas temu premier Jarosław Kaczyński mówił, że kryzys jest taki, iż ludzie muszą robić zakupy w Biedronce. To jaki musi być teraz, skoro do Biedronki chodzą elity zgromadzone w Krynicy? I to jeszcze zjeść za darmo! Bo minister Skarbu Państwa nie sprawuje, na szczęście, kontroli nad Biedronką.
Przez cały wieczór trwały żarty z Tuska. Ale ktoś przytomnie zauważył, że „Jarek nie pozwoli Tuskowi przegrać". I następnego dnia rano, gdy otworzyliśmy „Rzeczpospolitą", okazało się, że może miał rację. „Jarek" pozazdrościł chyba, że mu nowy szef MSW retorykę kradnie, i powiedział przedsiębiorcom mniej więcej tak: „idziemy po was". Mają być wprowadzone „karne podatki" dla tych, którzy nie zwiększą pensji pracownikom. I lustracja biznesmenów wywodzących się z PRL i służb specjalnych. I ma być podatek 1 proc. od przychodu  nałożony na...  Biedronkę.
Sam byłem autorem pomysłu podatku przychodowego, ale dla wszystkich, a nie tylko dla niektórych i zamiast(!!!) podatku dochodowego, a nie obok.
Ale następnego dnia premier Tusk przypomniał o sobie, ogłaszając, jakie będą zmiany w OFE. Wybrał wariant najgorszy – czyli połączenie pierwszego i drugiego. Zawsze byłem za dobrowolnością OFE, ale ją premier wprowadza tylko jako „przykrywkę" do umorzenia obligacji. Okazało się bowiem, że mamy chyba drugą Grecję zamiast Irlandii. Dlatego „reformujemy system emerytalny".
Ciekawy jestem, jak tego „umorzenia" obligacji dokonają? Nie byłoby problemu,  gdyby zastosowano wariant węgierski – całkowitej dobrowolności. Ale chyba premier się boi, że mu ludzie nie uwierzą, że lepiej będzie w ZUS, i musi zastosować rozwiązanie siłowe. Jerzy Buzek też „reformował" system emerytalny. Teraz trzeba zacząć wypłacać emerytury z OFE, które średnio wynoszą 90 zł.
Dotarła też do Krynicy wieść, że pan prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o solidarnej odpowiedzialności podatników. Jako że minister spraw wewnętrznych „chodzi" na razie po kiboli, nie ma kto łapać przestępców wyłudzających VAT. A jak nie można złapać winnych, to postanowili dobrać z niewinnych. A najzabawniejsze, że renomowana firma doradcza stwierdziła, że to dobre rozwiązanie dla podatników. Już nie tylko politycy „odlecieli".
Autor jest adwokatem, profesorem prawa, prezydentem Centrum im. Adama Smitha
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA