fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Spektakle Simonsa, Lidell, Warlikowskiego, Klemma, Gracz będą wydarzeniami tegorocznej VII edycji

YouTube
Spektakle Simonsa, Lidell, Warlikowskiego, Klemma, Gracz będą wydarzeniami tegorocznej VII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław pod hasłem "Gwałt porządkuje świat" (11-18 października).

Widz nieszczęścia

- Przewrotna teza będąca hasłem tegorocznej edycji festiwalu to efekt diagnozy, jaką w swoich spektaklach stawiają artyści. W opisywanym przez nich świecie, gwałt o charakterze społecznym, politycznym, cielesnym czy ekonomicznym stanowi narzędzie za pomocą, którego próbuje się układać świat na nowo - napisała Krystyna Meissner w programie Dialogu. - Idąc za myślą Susan Sontag, która w "Widoku cudzego cierpienia" stwierdziła, że "bycie widzem cudzych nieszczęść jest jednym z najbardziej charakterystycznych przeżyć współczesności", chcemy w trakcie VII edycji Festiwalu Dialog - Wrocław odpowiedzieć na pytanie o to, czy bierne patrzenie na porządkowanie świata czyni nas współodpowiedzialnymi za gwałt jego współuczestnikami.

Lear dwa razy

Wydarzeniem festiwalu będzie obecność jednego z najważniejszych europejskich reżyserów - Holendra Johana Simonsa.
Na otwarcie 11 października zaprezentuje "Oczyszczeni / Łaknąć / 4.48 Psychosis" - trylogię złożoną z tekstów Sary Kane z Münchner Kammerspiele. Również z tego utytułowanego teatru przyjedzie drugi spektakl Simonsa - "Król Lear" Szekspira. Madrycki Atra Bilis Teatro zaprezentuje "Ja nie jestem ładna" Angeliki Lidell, zaś Teatr R.A.A.A.M. z Tallinn pokaże Antygonę" w reżyserii Honayuna Ghanizadeha.
W polskiej części programu znalazł się "Kabaret Warszawski" Krzysztofa Warlikowskiego z Nowego Teatru, "Burza" Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "Życiem snem" Wojciecha Klemma z Teatru Współczesnego w Szczecinie i "Pieśni Leara" z Teatru Pieśń Kozła. Agata Duda-Gracz pokaże "Ja, Piotr Riviere" z wrocławskiego Capitolu, zaś Krystyna Meissner "Hopla, żyjemy!" z Teatru Współczesnego we Wrocławiu.

Dyskusje z Zimbardo

Łącznie w ciągu 8 festiwalowych dni zostanie pokazanych 16 spektakli, w tym debiutantów i artystów młodych, kształtujących dopiero swój teatralny język - Pawła Szarka, Luisa Pardo, Gabino Rodriguez czy Gabor Goda.
Program festiwalu współtworzyć będą również dyskusje i spotkania z gośćmi, wśród których znajdą się m. in. Philip Zimbardo.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA