fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Inwestycje w strefach mocno przyspieszyły

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Nakłady na nowe projekty są o jedną czwartą wyższe niż przed rokiem. Przyniosą 4,8 tys. etatów. Na kolejne miesiące prognozy są równie dobre.
Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) wyraźnie przyspieszają. Według informacji „Rz" wartość 125 nowych przedsięwzięć zadeklarowanych między styczniem a końcem sierpnia tego roku sięga już 3,5 mld zł. To o 666 mln zł więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. I wiele wskazuje, że ostatnie cztery miesiące roku będą równie dobre.
Przedsiębiorców ożywiła decyzja rządu o przedłużeniu funkcjonowanie stref o 6 lat, do 2026 roku.
– Tuż po niej pojawiły się u mnie cztery listy intencyjne, a kolejne dwa są zapowiedziane. To inwestycje, które wcześniej były wstrzymywane – przyznaje Piotr Wojaczek, prezes katowickiej SSE.
Podobnego efektu spodziewa się łódzka SSE. Według Marcina Kwintkiewicza, wicedyrektora ds. promocji i marketingu, większego tempa nabiorą rozmowy przynajmniej z kilkoma inwestorami. – Liczymy, że do końca roku wydamy jeszcze około dziesięciu zezwoleń – zapowiada Kwintkiewicz.
Z kolei w Krakowskim Parku Technologicznym pojawiła się szansa na dwie inwestycje warte ponad 700 mln zł, choć miałyby się pojawić dopiero w przyszłym roku.

Rekordowy Śląsk

Od początku roku najwięcej inwestycji przyciągnęła strefa katowicka: 16 projektów wartych 900 mln zł i mających przynieść 850 nowych miejsc pracy. To wynik o 120 mln zł i 130 etatów lepszy niż przed rokiem. Strefa wałbrzyska, druga w rankingu, wydała tyle samo co katowicka zezwoleń z nakładami w wysokości 647,5 mln zł, dwukrotnie wyższymi niż rok temu. Bardzo dobry rezultat – projekty za prawie 0,5 mld zł zdobyła strefa pomorska.
Najwięcej nowych miejsc pracy zaplanował natomiast Krakowski Park Technologiczny – 888. Prawie połowa z nich powstanie w zakładach koncernu Valeo, produkującego podzespoły dla fabryk aut. Sporo etatów utworzą w KPT firmy z branży nowoczesnych technologii, m.in. Motorola.
Spółki administrujące strefami nie ukrywają, że chciałyby rezygnacji z jakiejkolwiek daty określającej termin zakończenia działalności stref i regulowania ich funkcjonowania jedynie przy pomocy zezwoleń. Dzięki temu strefy stałyby się efektywnym narzędziem rozwoju regionalnego: można byłoby poprzez zezwolenia preferować branże, które w strategiach poszczególnych województw są najważniejsze.
Liczą także na skrócenie procedur związanych z rozszerzaniem granic stref. To właśnie dzięki przyłączeniu do łódzkiej SSE na początku roku nowych gruntów można było podpisać umowy z sześcioma inwestorami.

Będą przyspieszać

Cały ten rok ma być dla stref znacznie lepszy od ubiegłego nie tylko dzięki wydłużeniu ich działalności. Napływ nowych inwestycji przyspieszą pozytywne sygnały z gospodarki.
– Ożywienie poznamy po tym, że wzrośnie średnia wartość projektów: zamiast 30 mln zł będzie to 60–70 mln, a ponadto zacznie przybywać inwestycji całkiem nowych, bo do tej pory większość stanowiły reinwestycje – twierdzi Wojaczek.
Inwestorów będą też ponaglać zaplanowane na połowę 2014 r. zmiany na mapie pomocy publicznej. W większości województw maksymalny jej poziom zostanie obniżony: np. na Śląsku z 40 do 25 proc., na Opolszczyźnie z 50 do 35 proc., w Małopolsce z 30 do 15 proc.
– To będzie motywować firmy do podpisywania umów jeszcze przed tym terminem, bo wtedy przez kolejne lata będą korzystać z limitów wsparcia na dotychczasowych korzystniejszych zasadach – mówi Kiejstut Żagun, dyrektor w KPMG.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora

Prócz tworzenia nowych miejsc pracy ratują też zagrożone

Według Ministerstwa Gospodarki dotychczasowa wartość nakładów w strefach sięga 84 mld zł (dane na koniec III kwartału 2012 roku). Już zrealizowane inwestycje przyniosły przeszło 186,5 tys. nowych miejsc pracy i pozwoliły utrzymać 59,6 tys. istniejących etatów. W sumie wydano 1,5 tys. zezwoleń inwestycyjnych. Najwięcej – przeszło 19 mld zł – zainwestowano w strefie katowickiej. Tam również powstało najwięcej nowych miejsc pracy – niemal 38 tys., natomiast prawie 12 tys. uratowano przed likwidacją. Na drugim miejscu znalazła się strefa wałbrzyska – zgromadziła ponad 14 mld zł w już zrealizowanych inwestycjach, które przyniosły prawie 27 tys. nowych miejsc pracy i pozwoliły niemal 7 tys. zagrożonych etatów utrzymać. Na miejscu trzecim znalazła się strefa łódzka: jej rezultat to prawie 10 mld zł już poniesionych nakładów, ponad 19 tys. nowych i prawie 7 tys. utrzymanych etatów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA