fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sporty zimowe

Rosja zapewnia: Antygejowskie prawo nie dotknie sportowców

Jacques Rogge, szef MKOl
PAP/serwis codzienny
Rosja zapewniła, że niedawno uchwalone prawo o zakazie propagowania "nietradycyjnych stosunków seksualnych" w żaden sposób nie będzie miało wpływu na przebieg i organizację zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi - przekazał szef MKOl Jacques Rogge
Rosyjskie prawo przewiduje obecnie wysokie kary dla każdego, kto będzie "propagował homoseksualizm wśród osób poniżej 18. roku życia".
Aktywiści ruchów gejowskich wezwali do bojkotu igrzysk olimpijskich. MKOl wystosował do Moskwy zapytanie, jak nowo uchwalone prawo wpłynie na zimowe rozgrywki.
- Otrzymaliśmy od Moskwy stanowcze zapewnienie na piśmie, że wszyscy będą w Soczi mile widziani, niezależnie od ich orientacji seksualnej - powiedział Rogge.
W liście do MKOl wicepremier Dmitrij Kozak podkreśla, że Rosja zobowiązuje się do ścisłego przestrzegania postanowień Karty Olimpijskiej. "Dyskryminacja mniejszości seksualnych, tak jak każda inna forma dyskryminacja, jest zakazana w konstytucji Federacji Rosyjskiej" - podkreślił w piśmie Kozak. "Ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej w szczególności nie przewiduje żadnych ograniczeń lub zróżnicowania praw obywateli na podstawie ich orientacji seksualnej" - czytamy.
"Będziemy przestrzegać zasady, że formy dyskryminacji ze względu na rasę, religię, płeć, względy polityczne i wszelkie inne są niezgodne z zasadami ruchu olimpijskiego" - zapewnia Rosja.
Prezydent Rosji Władimir Putin ustawę o zakazie propagowania "niestandardowych relacji seksualnych" podpisał w czerwcu. Pojawiły się wówczas obawy, że nowe prawo może niekorzystnie wpłynąć na przebieg przyszłorocznych igrzysk.
Podczas zakończonych niedawno lekkoatletycznych mistrzostw świata w Moskwie kilku sportowców zajęło wyraźne stanowisko wobec nowo uchwalonego rosyjskiego prawa. Legendarna tyczkarka Jelena Isinbajewa początkowo stanowczo  wypowiedziała się za nowym przepisem, później jednak złagodziła swoje stanowisko podkreślając, że orientacja seksualna jest prywatną sprawą każdego człowieka. Szwedzka skoczkini wzwyż Emma Green Tregaro w wyrazie poparcia dla środowiska gejowskiego pomalowała paznokcie na tęczowe kolory, a amerykański sprinter Nick Symmonds poświęcił swój srebrny medal w biegu na 800 m przyjaciołom-gejom. Plotki o tym, że pocałunek rosyjskich lekkoatletek na podium podczas wręczania medali za bieg sztafetowy 4x400 m jest wyrazem sprzeciwu wobec rosyjskiej polityki antygejowskiej, uciszyły same autorki pocałunku Ksenia Ryżowa i Tatiana Firowa twierdząc, że to tylko wyraz przyjaźni, a nie polityczna demonstracja.
Reklamówka igrzysk w Soczi
Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA