fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PIT i CIT: Skradziony samochód nie zawsze można wliczyć w koszty

Koszt uzyskania przychodu wartość zlikwidowanego lub utraconego samochodu następuje przy udokumentowaniu straty i dobrowolnym ubezpieczeniu.
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Warunkiem koniecznym odliczenia przez podatnika od przychodu wydatków związanych z utratą lub likwidacją pojazdu jest objęcie auta ubezpieczeniem dobrowolnym
- Spółka kupiła samochód ciężarowy o wartości początkowej 250 tys. zł. Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w październiku 2009 r. W październiku 2012 r. samochód został skradziony, co zostało potwierdzone protokołem policji. W kwietniu 2013 r. zostało wydane postanowienie o umorzeniu śledztwa przez Prokuraturę. Samochód nie był objęty ubezpieczeniem AC. Czy spółka może zaliczyć powstałą stratę do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Stanowi o tym art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o CIT (analogiczne regulacje obowiązują w ustawie o PIT, art. 23 ust. 1 pkt 48). Należy się więc zastanowić, co to oznacza dla podatników.Zdarza się, że podatnicy oszczędzają na kosztach utrzymania samochodów służbowych właśnie poprzez rezygnację z dobrowolnych ubezpieczeń, ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA