fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak się odwołać od podwyższonych opłat za użytkowanie wieczyste

Opłata roczna za użytkowanie wieczyste może być podwyższona gdy wzrośnie wartość nieruchomości lub gdy zmieni się stawka procentowa opłaty rocznej ze względu na inne niż dotychczasowe przeznaczenie gruntu.
Fotorzepa, RP Radek Pasterski
Przedsiębiorcy, tak jak pozostali użytkownicy wieczyści gruntów, uiszczają opłaty roczne. Gdy są niezadowoleni z ich aktualizacji, mogą to kwestionować.
Opłata roczna za użytkowanie wieczyste może być podwyższona z dwóch powodów. Pierwszy – gdy wzrośnie wartość nieruchomości. Drugi – gdy zmieni się stawka  procentowa opłaty rocznej ze względu na inne niż dotychczasowe przeznaczenie gruntu. Przykładowo, nieruchomości przeznaczone na cele rolnicze oraz mieszkaniowe są obciążone opłatą roczną w wysokości 1 proc. ich wartości rynkowej. Gdy zostaną przeznaczone na cel turystyczny – stawka wzrośnie do 2 proc. Natomiast przeznaczenie gruntu na inne cele komercyjne (np. usługi) – uprawnia do podwyżki opłaty do wysokości 3 proc. wartości nieruchomości. Gdy nieruchomość wykorzystuje się w kilku celach, to o konkretnej stawce decyduje jej podstawowe przeznaczenie. Zmianę stawki procentowej – zarówno na wyższą, jak i na niższą – uzasadnia trwała zmiana sposobu korzystania z nieruchomości.Krok 1. Zbadaj na jakiej podstawiePodwyżka opłaty rocznej dokonywana z urzędu, jest możliwa raz na trzy l...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA