fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Przybywa rekordowo dużo biur

Do końca roku może zostać ukończonych aż 300 tys. mkw. biur. To najwięcej od 2001 roku. Szykuje się szansa dla najemców na niższe czynsze.
- Silny popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w ostatnich latach wpłynął na zwiększoną aktywność deweloperów w Polsce. W rezultacie w pierwszej połowie 2013 roku na rynek trafiło ponad 150 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, natomiast do końca roku podaż biur może przekroczyć 300 tys. mkw. Będzie to najwyższy wynik od 2001 roku - wynika z najnowszego badania rynku firmy DTZ
Popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie pozostał silny, osiągając w pierwszej połowie 2013 roku blisko 230 tys. mkw. Renegocjacje i przedłużenia umów najmu nadal były częstą praktyką rynkową. Renegocjacje przekroczyły 100 tys. mkw. i stanowiły 31 proc. całego popytu.
Jednak na skutek pojawienia się na rynku relatywnie dużej ilości nowo wybudowanej powierzchni biurowej, wskaźnik pustostanów w Warszawie, w porównaniu do odnotowanego na koniec 2012 roku, wzrósł o 1,7 p. proc. Deweloperzy i właściciele biurowców czują presję na obniżki czynszu, szczególnie w Warszawie w budynkach zlokalizowanych w centrum. Dziś stawki najmu wynoszą tam 24 – 26 euro za mkw. miesięcznie - podają analitycy DTZ.
- Biorąc pod uwagę, jak wiele jest planowanych inwestycji biurowych na 2013 rok i kolejne lata, to pomimo silnego popytu, zaostrza się konkurencja między właścicielami nowoczesnych budynków biurowych. Wpłynie to na obniżenie stawek czynszowych i wzrost współczynnika pustostanów - mówi Kamila Wykrota, szefowa działu Analiz i Doradztwa w firmie DTZ.
Dodaje, że dzisiejsza aktywność deweloperów jest powiązana z silnym popytem na nowoczesne powierzchnie biurowe w ostatnich latach, więc teraz niektóre firmy będą musiały zweryfikować swoje plan y inwestycyjne.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA