fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady i opinie

Mylące nazwy do zmiany!

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Drogowcom udało się otworzyć fragment południowej obwodnicy Warszawy. Nic to, że ponad rok po terminie (miała być gotowa przed Euro 2012). Najważniejsze, że jest (a że nie umiemy takimi drogami jeździć i pierwsza poważna kolizja nastąpiła już półtorej godziny po otwarciu trasy to temat na osobny felieton).
Wraca natomiast przy tej okazji – jak kukułcze jajo podrzucone wszystkim użytkownikom dróg przez GDDKiA – sprawa nazw węzłów przy drogach przelotowych (obwodnica zaczyna się przy węźle Konotopa). Walka z wieloma sprzecznymi ze zdrowym rozsądkiem tworami przynosi efekty. I to mimo, że Drogowa Dyrekcja w zasadzie wszelkie postulaty w tej sprawie dusiła w zarodku stwierdzeniem, że tak zaprojektowano i się nie da zmienić. Bo choćby – jak kiedyś tłumaczyła – informacja o węźle Sośnica poszła w świat do wszystkich podmiotów zajmujących się tworzeniem map i nie da się tego odkręcić.
A jednak. Urzędniczy bezwład udało się przełamać Gliwicom i Wrocławiowi. Stał się też istny cud, gdy węzeł Stryków zyskał nazwę Łódź Północ. Niedawno gorącą dyskusję wywołały nazwy na S17 w Lublinie (wystarczy poczytać fora internetowe).
Ale absurdy mają to do siebie, że trzymają się wyjątkowo mocno. Nadal mamy więc nazwy mało informacyjne i mało pomocne kierowcom – a to dla nich przecież są. Konia z rzędem kierowcy – i to nie tylko np. Włochowi, Francuzowi czy Czechowi, ale i przeciętnemu Polakowi – który wskaże, dokąd można dojechać z węzłów o szumnych nazwach Wiskitki (to koło Żyrardowa, tędy prowadzi wygodniejsza trasa Śląsk – Warszawa, pozwalająca ominąć korki w Jankach i Raszynie) czy Konotopa (to wjazd od zachodu A2 do Warszawy). Dlaczego te węzły nie mogą się nazywać choćby Żyrardów-Północ czy Warszawa-Zachód.
Może na pozytywnej fali zmian i pozostałe jeszcze absurdy (wierzę, że Czytelnicy potrafią wskazać ich niestety znacznie więcej) uda się zlikwidować.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA