fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Inauguracja Festiwalu Lampionów Chińskich

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Łazienki Królewskie w Warszawie zapraszają dziś wieczorem na inaugurację Festiwalu Lampionów Chińskich
Zabytkowa Aleja Chińska oświetlona blaskiem lampionów przez najbliższe dwa miesiące zachęca do romantycznych spacerów.
Zrewitalizowana  przed dwoma  laty Aleja Chińska nawiązuje do tej powstałej w 1780 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, będącej wyrazem jego fascynacji chińską cywilizacją, a także sztuką i ogrodami w epoce oświecenia. Biegnie przez cały park, w miejscu dawnej Drogi Wilanowskiej, łącząc XVIII-wieczny Ogród Królewski, XIX-wieczny Ogród Belwederski oraz XX-wieczny Ogród Modernistyczny .
Fantazyjne kolorowe chińskie lampiony wśród zieleni będą w tym roku włączane codziennie -do 29 września - od godz.21 do 23.
Inauguracji Festiwalu towarzyszy otwarcie fotograficznej wystawy „Rezydencja i ogrody księcia Gong w Pekinie" w galerii plenerowej (na parkanie Łazienek od Agrykoli). Ta XVIII-wieczna rezydencja jest najlepiej zachowaną cesarską siedzibą Dynastii Qing w Chinach. Najwspanialszą tego typu budowlą w Pekinie i jednym z najważniejszych  historycznych i kulturowych miejsc. W przeszłości pełniła różne funkcje. Była siedzibą książęcą, a potem Pekińskiego Uniwersytetu Fu Jen, Narodowej Akademii Chińskich Sztuk Teatralnych oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. W 2008 r. została całkowicie udostępniona zwiedzającym.
Cały kompleks zajmuje powierzchnię 60 tys. m kw., Jedną połowę zajmuje rezydencja,  a drugą ogród.  Rezydencja ma 474 pokoje, a wszystkie budynki rozmieszczone są wzdłuż trzech osi: centralnej, wschodniej oraz zachodniej. Przy każdej z nich znajduje się kilka rzędów dziedzińców (siheyuan).
Festiwal Lampionów Chińskich w Łazienkach Królewskich
Ogród Rezydencji Księcia Gong, znany również jako „Langrun Yuan" oraz „Cuijin Yuan", podzielony jest na trzy części i łączy tradycje chińskie i zachodnie.Jest nie tylko wspaniałym przykładem sztuki ogrodowej, ale i architektury, bo znajduje się w nim 31 historycznych budowli.
Program Festiwalu Lampionów chińskich proponuje wiele imprez, przybliżających kulturę i sztukę Chin, m.in poranne sesje Tai Chi, warsztaty kaligrafii chińskiej i origami, czy konstruowanie chińskich latawców. W najbliższą niedzielę o godz. 12:00 pod Pomnikiem Chopina odbędzie się recital fortepianowy w wykonaniu pianistki chińskiego pochodzenia - Krystyny Man Li Szczepańskiej.
Uroczyste zapalenie lampionów w Alei Parkowej 2 sierpnia o godz. 21
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA