fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

PTE tłumaczą co się stało z 17 mld zł

IGTE
W dyskusji na temat zmian OFE często pojawia się informacja, że PTE zarządzające otwartymi funduszami emerytalnymi od 1999 r. zarobiły 17 mld zł. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych tłumaczy skąd pochodzi ta kwota
izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych rozpoczęła właśnie wydawanie newslettera. Jak tłumaczy chce, by przyjęte rozwiązania "były możliwie korzystne dla członków OFE".
- Aby jednak tak się stało, publiczna debata wokół funduszy emerytalnych musi opierać się na rzetelnych liczbach, prawdziwych faktach i dobrze uzasadnionych opiniach. W newsletterze, który od dziś będziemy przygotowywać, chcemy takie właśnie liczby, fakty i opinie pokazywać -  napisała Izba.
Na pierwszym numerze tłumaczy skąd wzięło się 17 mld zł pobranych opłat. Publikuje infografikę opartą na oficjalnych danych KNF, która pokazuje, że z pobranych od 2000 do 2012 r. 16,7 mld zł opłat, z których znaczna część jest obowiązkowa, zysk PTE wyniósł 4,9 mld zł.
 
 
Jak zaznacza Izba kwoty te nie uwzględniają kosztów poniesionych w 1999 r. przez PTE, związanych z uruchomieniem OFE. Zysk 4,9 mld zł został więc wypracowany przez 13 lat, przez 14 PTE działających obecnie na rynku otwartych funduszy emerytalnych (na początku 2000 r. było ich 21). - Jest to kwota ponad trzykrotnie niższa, niż ta, którą w postaci opłat pobrały PTE i którą wielu dyskutantów traktuje jak zysk towarzystw - czytamy w newsletterze.
ych funduszy emerytalnych (na początku 2000 r. było ich 21). Jest to kwota ponad trzykrotnie niższa, niż ta, którą w postaci opłat pobrały PTE i którą wielu dyskutantów traktuje jak zysk towarzystw.
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA