fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ceny transakcyjne mieszkań używanych

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Ceny transakcyjne mieszkań używanych najbardziej spadły w Poznaniu. Metr lokalu można tam kupić średnio za 4,7 tys. zł. Ceny poszły w górę w Trójmieście.
- Mamy za sobą pierwsze półrocze. Zróżnicowana sytuacja na poszczególnych rynkach mieszkaniowych nie daje jednoznacznych odpowiedzi na temat kształtowania się cen mieszkań w najbliższej przyszłości - podkreśla Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse&Partnerzy. - W każdym z siedmiu analizowanych miast ceny ulegają ciągłym wahaniom, charakteryzują się częstymi zmianami. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku ceny transakcyjne mieszkań  pozostają na zbliżonym poziomie. Istotne obniżki widoczne są jedynie we Wrocławiu. W Gdańsku i Gdyni obecne ceny są nawet nieznacznie wyższe od danych z transakcji sprzed 12 miesięcy - podkreśla.
Z analiz Metrohouse&Partnerzy wynika, że w Krakowie kupowaliśmy mieszkania średnio o 6 zł za mkw. taniej niż przed miesiącem (0,1 proc.), a w Warszawie miesięczny spadek wyniósł 67 zł, czyli 0,9 proc.  - Najwyższe spadki cen widoczne były w Poznaniu. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy obniżki przekroczyły 2 proc. Obecnie za mkw. mieszkania z rynku wtórnego klienci płacą tam średnio 4790 zł.
- W pozostałych obserwowanych miastach widoczne są zwyżki cen. Nabywcy używanych lokali płacili drożej za mieszkania  położone w Trójmieście. W Gdyni średni wzrost wyniósł 3,5 proc. (4960 zł), a w Gdańsku 2,7 proc. (5280 zł). W przypadku Gdańska to już drugi z rzędu istotny wzrost ceny transakcyjnej. Po kosmetycznym wzroście cen we Wrocławiu tym razem nabywane mieszkania miały ceny wyższe o 2,1 proc. (4941 zł). Po dość stabilnej sytuacji na rynku w Łodzi, także tu zauważamy wzrosty średnich stawek transakcyjnych. W stosunku do notowania sprzed miesiąca klienci płacili za mieszkania wiecej o 3,1 proc. - podaje Marcin Jańczuk.
Podkreśla, że ciekawie jest także w Gdańsku, gdzie średnie ceny ofertowe mkw. mieszkania na rynku wtórnym są wyższe od transakcyjnych jedynie o 3 złote. - Jest to pierwsza taka sytuacja od czasu publikacji różnic cenowych (styczeń 2011 r.). Na nadzwyczajne skurczenie się dysproporcji mają wpływ podwyżki odnotowywane w transakcjach przy jednoczesnym braku zmian cen w ofertach. W innych miastach różnice są już większe. Stosunkowo niewielka dysproporcja widoczna jest w Łodzi, gdzie ceny ofertowe różnią się od transakcyjnych o 2,8 proc. Najwyższe różnice widać w Krakowie i we Wrocławiu. W obu tych miastach przekraczają 9 proc. - mówi Jańczuk.
Agencja Metrohouse przeanalizowała metraże nabywanych mieszkań w wybranych dwudziestu miastach. Największe mieszkania są nabywane w Gdyni, podczas gdy najmniejsze metraże sprzedawane są w Elblągu.
Pod uwagę wzięto dane z transakcji dokonanych w 2013 r. przez Metrohouse. We wszystkich analizowanych miastach metraże nabywanych mieszkań pozwalały na zakup mieszkania dwupokojowego, ew. niewielkiego mieszkania trzypokojowego. Najmniejsze metraże mieszkań kupowane są w Elblągu (47,4 m kw.), a w trzech kolejnych miastach: Lublinie, Wrocławiu i Opolu powierzchnia nie przekracza 50 mkw. Najczęściej transakcje dotyczą metrażu 50-55 m kw. (14 spośród 20 analizowanych miast). Największe lokale kupujemy w Gdyni (56,2 m kw.) i Bydgoszczy (55,8 m kw.).

Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA