fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Wielka Brytania zagrożona szczególnie

AFP
Rozmowa dla „Rzeczpospolitej” | Lauren Whitehair ekspert od terroryzmu islamskiego z Shefield Hallam University
W swym opracowaniu na temat islamskiego terroryzmu z Wielkiej Brytanii udowadnia pani, że zagrożenie tego rodzaju jest na Wyspach większe niż w pozostałych krajach europejskich. Jakie są tego przyczyny?
Lauren Whitehair: W Wielkiej Brytanii szczególnie pielęgnowana jest wolność słowa i islamiści mogą w naszym kraju praktycznie bez przeszkód głosić swe prawdy. Wielka Brytania jest także zaangażowana w działania militarne w świecie islamskim. Wielu muzułmanów na wyspach ma poczucie wyalienowania ze społeczeństwa, ogarnia ich uczucie gniewu i pojawia się chęć odwetu za rzekome krzywdy. Występuje cały splot społecznych i psychologicznych przyczyn dalszej radykalizacji części środowisk muzułmańskich.
Czy oznacza to, że rozszerzają się ich wpływy?
Nie obserwuję jakiegoś nagłego wzrostu liczebności środowiska islamistów. Jednak ulega ono radykalizacji. A to oznacza, że wcześniej czy później dojść może do zamachu podobnego do tych, jakich dokonano w 2005 roku w londyńskim metrze. Służbom bezpieczeństwa udało się zapobiec wielu atakom terrorystycznym, ale zadanie to staje się coraz trudniejsze. Takim zdarzeniom jak w środę w Londynie zapobiec nie sposób.
Czy islamscy terroryści w Wielkiej Brytanii mają powiązania z takimi organizacjami jak Al-Kaida?
Mało prawdopodobne. Za pośrednictwem różnych nośników informacji czerpią jednak inspirację ideologiczną z takich źródeł jak Al-Kaida. Dostępne są książki, opracowania, filmy, nie mówiąc już o Internecie. Działa prężna sieć propagująca zalety islamu, często w radykalnej postaci. Jeden ze sprawców ataku w Londynie jest konwertytą. Nierzadko stopień radykalizacji takich ludzi jest wyjątkowo wysoki. Nie ma tu znaczenia fakt ich socjalizacji w społeczeństwie brytyjskim.
Jakie mogą być cele takiego ataku jak w Londynie?
Jeden zasadniczy. Islamistom chodzi o doprowadzenie do alienacji ludności muzułmańskiej w Wielkiej Brytanii. Innymi słowy do wyobcowania ich ze społeczeństwa, co mogłoby nastąpić poprzez nieprzemyślane decyzje władz wzbudzające niezadowolenie wyznawców islamu. W takiej sytuacji islamiści mogliby liczyć na większe poparcie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA