fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekologia

Nadzieja dla goryli

Goryl górski
Flickr
Total, francuski gigant naftowy poinformował, że rezygnuje z poszukiwania ropy w granicach Parku Narodowego Virunga w Demokratycznej Republice Konga
O decyzji koncernu poinformował jego prezes i dyrektor generalny Cristophe de Margerie.
W tej chwili niemal 85 procentach powierzchni parku objętych jest koncesjami na poszukiwanie i wydobycie kopalin. Jedna trzecia tych koncesji należy do koncernu Total, a połowa - do brytyjskiego koncernu Soco International.
Kilka dni temu organizacja ekologiczna WWF przekazała władzom Total list otwarty, w którym apelowała o natychmiastową rezygnację z planów poszukiwań i wydobycia surowców na terenie tego parku, jak również innych terenach światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.
W odpowiedzi na apel WWF prezes Cristophe de Margerie poinformował na walnym zgromadzeniu, że firma postanowiła przyłączyć się do ochrony tej najstarszej w Afryce świątyni zwierząt i rezygnuje z poszukiwań.
WWF z radością przyjęła decyzję Total i wyraziła nadzieję, że firma Soco International pójdzie w ślady francuskiego koncernu.
Słynący z niezwykle bogatej bioróżnorodności Park Narodowy Virunga to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie żyje krytycznie zagrożony gatunek goryli górskich. Z pozostałych na wolności 880 goryli w Virundze żyje ich 200. Oprócz goryli żyją tam także słonie, hipopotamy, szympansy i wiele innych gatunków.
Park w Demokratycznej Republice Konga jest pierwszym parkiem narodowym Afryki - założony w 1925 roku i pierwszym, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO - w 1979 roku.
Teren parku jest wciąż ograniczany, po pierwsze ze względu na poszukiwania na jego terenie surowców naturalnych. Drugą przyczyną, wpływającą szczególnie na zagrożenie życia przebywających tam zwierząt, są konflikty zbrojne nękające Kongo.
Goryle górskie z Parku Narodowego Virunga
Źródło: worldwildlife.org
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA