Aktualnie na całym świecie żyje 74 superstulatków, czyli osób w wieku 110 i więcej lat. 22 z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. DNA 17 osób tej grupy analizował zespół, którym kieruje dr Hinco Gierman z Uniwersytetu Stanforda w Palo Alto w Kalifornii. Wiadomość o tym zamieszcza pismo „PLOS ONE".
Badanie miało na celu odkrycie genetycznych podstaw długowieczności. Jednak w obrębie tej grupy naukowcy nie znaleźli rzadkich odmian genetycznych wytwarzających białka, które mogłyby tłumaczyć długowieczność tych ludzi. Wprawdzie u jednej z badanych osób badacze odkryli mutację genetyczną związaną z patologią serca, ale nie ma ona żadnego wpływu na stan zdrowia tego człowieka.
– Poszukiwaliśmy schematu pojawiającego się u superstulatków albo pojedynczego wariantu genu. Nie znaleźliśmy go – powiedział uczestniczący w badaniach dr Stuart Kim. – Możliwe, że taki schemat w ogóle nie istnieje, natomiast za długowieczność odpowiadają jakieś kombinacje genów, różne w przypadku poszczególnych osób. Jeśli to prawda, nie znajdziemy wspólnego mianownika dla superstulatków.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda podkreślają, że badana grupa nie była wystarczająco liczna. Jednak mimo że te badania nie przyczyniły się do poznania mechanizmów biologicznych powodujących wyjątkową długowieczność, uczeni opublikowali ich rezultaty, aby ten materiał był pomocny w przyszłych badaniach.
Najwięcej osób dożywa stu lat w Japonii, w 2011 r. było tam 47 tys. takich osób.