Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywać testy jednokrotnego wyboru liczące po 150 pytań, zawierające po trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik otrzymają ci, którzy odpowiedzą poprawnie na minimum 100 pytań.

Egzaminy zostaną przeprowadzone jednocześnie w 21 miastach w Polsce.

Zgłoszenie do egzaminów złożyło 6190 kandydatów. W tym na aplikację adwokacką 2330 osób, na radcowską 3030 osób, na notarialną 650 osób, a na komorniczą 180 osób.

Rok temu chętnych było 6781, a do egzaminu przystąpiło 6535 osób. I tak, na aplikację adwokacką zdawały ostatecznie 2384 osoby, zdało 55,1 proc. Do egzaminu na aplikację radcowską podeszło 3428 osób, zdało 55,3 proc.

Czytaj także: Wykaz tytułów aktów prawnych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2020 r.

Tegoroczny egzamin odbywać się będzie w czasie pandemii, a to oznacza szczególne rozwiązania. Do budynku, w którym odbędzie się egzamin wstępny na aplikację, może przyjść wyłącznie osoba zdrowa. Zdający muszą poinformować wcześniej komisję choćby o alergii czy astmie.

Kandydaci założą maseczki lub przyłbice do momentu zajęcia miejsca przy wyznaczonym stoliku. Muszą też pamiętać o zakazie posiadania telefonów i pożyczania przyborów do pisania. W salach konieczny będzie odpowiedni dystans między zdającymi – 1,5 m – oraz wietrzenie i dezynfekcja.

Po przeprowadzeniu egzaminu wstępnego komisja kwalifikacyjna ustali wyniki. W ciągu 14 dni od doręczenia uchwały komisji zdający będą mogli odwoływać się od oceny.

Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uprawnia do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów w ciągu dwóch lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu. Jaka przyszłość czeka chętnych do korporacji?

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Raczej trudna – ocenia adwokat Marek Sawicki z Kancelarii Sawicki i Marciniak s.c. – Wchodzący na rynek młodzi adwokaci mogą mieć problem z prowadzeniem opłacalnej działalności gospodarczej.