Reklama

Automatyzacja: przed nami wiele do zrobienia

Przyszłość zawodów finansowych nierozerwalnie łączy się z rozwojem technologii. Wpływają na to z jednej strony zmieniające się wymagania co do samej roli, jaką pełnią w organizacjach dyrektorzy finansowi, księgowi, specjaliści ds. rachunkowości, ale też doradcy ds. finansów w bankach czy firmach ubezpieczeniowych.

Publikacja: 05.06.2019 10:00

Z drugiej zaś strony, to właśnie obszar finansów i księgowości jest tym, który najwięcej zyskuje na powszechnej cyfryzacji. Pytanie tylko, z czego korzystać, co rzeczywiście wpływa na poprawę jakości pracy? To na czym warto się skupić na początku, to automatyzacja, analiza danych oraz cyberbezpieczeństwo.

O automatyzacji powiedziano już bardzo wiele, ale z doświadczeń dużego dostawcy informatycznych rozwiązań finansowo-księgowych mogę powiedzieć, że nadal jest sporo do zrobienia. Drukowane, a nawet wypisywane ręcznie i przechowywane w segregatorach faktury to powszechny widok w polskich przedsiębiorstwach z sektora MŚP. GUS podaje, że aż 84 proc. przedsiębiorstw wystawia i wysyła jedynie papierowe faktury. A fakturowanie to bardzo pracochłonny element pracy księgowego, przy czym tylko jeden z wielu. Tymczasem, jak pokazują wyniki jednego z największych badań środowiska finansowego na świecie – projektu Future of Finance prowadzonego przez CIMA, większość specjalistów ds. finansów spodziewa się automatyzacji 20 proc. zadań w ciągu kolejnych trzech lat. Jednocześnie tylko 55 proc. badanych w pełni dostrzega postępującą automatyzację. Co z pozostałymi? Pozostali potrzebują ukierunkowania na wykorzystanie nowych technologii w swojej pracy, wskazania możliwości, jakie dają dziś aplikacje wspierające finanse i księgowość czy zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa (ERP). Tym bardziej że jak z kolei ocenia McKinsey & Company, dziś technologia pozwala na pełną automatyzację ponad 40 proc. zadań finansowych i częściową automatyzację kolejnych blisko 20 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Analizy Rzeczpospolitej
Budownictwu potrzeba prewencji
Analizy Rzeczpospolitej
Nowe technologie wspierają mury
Analizy Rzeczpospolitej
Weryfikacja kontrahenta, czyli ocena szans i zagrożeń w sektorze TSL
Analizy Rzeczpospolitej
Dla szybszego rozwoju trzeba inwestować w nowe technologie
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Materiał Partnera
Cyfrowy napęd ludzkiej mocy
Reklama
Reklama