Przez lata żyliśmy w przeświadczeniu, że polski sektor bankowy jest bardzo nowoczesny. Ale teraz pojawiają się głosy, że już nie tak bardzo.
W zakresie innowacyjnych technologii związanych z blockchainem, chmurą czy biometrią nie tylko polski sektor finansowy, ale cały kraj zostaje nieco w tyle. Inni te rozwiązania wdrażają albo są mocno zaawansowani w ich opracowaniu, u nas na przeszkodzie ku temu stoją dwa główne czynniki. Banki są mocno zajęte wdrażaniem wymogów regulacyjnych, a dodatkowo istnieje niepewność dotycząca kwestii prawnych i nadzorczych w sprawie blockchainu, chmury czy innych nowoczesnych technologii. To powoduje, że w tych obszarach zaczynamy trochę odstawać. Problemem nie wydaje się malejąca konkurencja po ostatnich licznych fuzjach banków, w Polsce jest ona wciąż większa niż w innych krajach Europy.
Jak na sektor wpłynie mająca wejść w życie we wrześniu dyrektywa PSD2 otwierająca bankowość na inne podmioty?
W pierwszej kolejności banki musiały wykonać sporo pracy na dostosowanie i wdrożenie interfejsu dostępowego, w naszym przypadku PolishAPI, przez który inne podmioty będą mogły korzystać z usług w ramach PSD2. Konkurencja na początku będzie nadal rozgrywać się głównie między samymi bankami, nie spodziewam się nadejścia fali fintechów, bo polskie banki są mocno zaawansowane technologicznie. Konkurencja może się dzięki PSD2 zwiększyć w zakresie dostępu do informacji o rachunkach klientów, to będzie nowość, którą będą zainteresowane firmy trzecie. W przypadku płatności nie zakładam istotnego wzrostu konkurencji, bo wygodne, tanie i szybkie płatności są już dostępne dla klientów banków, więc trudno w tym zakresie pokusić się o rozwiązanie konkurencyjne. Fintechy zagraniczne same mówią, że Polska nie jest najlepszym dla nich miejscem na biznes, bo to, co one robią w innych krajach i co spotyka się z dobrym odbiorem, w Polsce zazwyczaj już wcześniej zrobiły banki. Do tego dochodzi niższe zaufanie klientów do fintechów niż banków.
Jakie nowe rozwiązania będą wprowadzać polskie banki?