fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowe prawo 2019: od stycznia e-receptę zrealizuje każda apteka

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Choć elektroniczne recepty całkowicie zastąpią te papierowe dopiero za rok, już od 1 stycznia zrealizujemy je w każdej aptece w Polsce.

W styczniu pacjent, któremu lekarz wystawi receptę elektroniczną, będzie mógł ją zrealizować w każdej polskiej aptece. Najprościej będzie pokazać aptekarzowi sms lub wydruk od lekarza z zapisanym kodem dostępowym i tzw. kluczem, za pomocą których farmaceuta zrealizuje elektroniczną receptę. Ani wydruk, ani sms nie będzie potrzebny pacjentowi mającemu swój profil na Internetowym Koncie Pacjenta.

Wśród zalet elektronicznej recepty resort zdrowia wymienia wygodę – takiego dokumentu nie da się zgubić ani go podrobić. Pacjent bez trudu sprawdzi wszystkie recepty, jakie dla niego wystawiono. Dzięki e-recepcie lekarzom i farmaceutom łatwiej będzie także przestrzec chorych przed zażywaniem tych samych substancji dostępnych pod różnymi nazwami.

Zmiany wpisują się w globalny trend cyfryzacji medycyny. Zgodnie z raportem „A journey towards smart health. The impact of digitalization on patient experience" („Droga do inteligentnej medycyny. Wpływ digitalizacji na doświadczenie pacjenta"), przygotowanym przez firmę doradczą Deloitte, tylko w 2017 r. na świecie powstało 78 tys. nowych mobilnych aplikacji zdrowotnych, co zwiększyło ich liczbę do 325 tys. System iOS odnotował wzrost liczby takich aplikacji o 20 proc. w ujęciu rocznym, a Android – aż o 50 proc. Elektronicznego urządzenia do śledzenia wskaźników swojego zdrowia używało natomiast 57 proc. badanych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA