fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r. Ale kar za papierowe nie będzie

Fotolia.com
Od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej - przypomina Ministerstwo Zdrowia i publikuje listę wyjątków. Twierdzi również, że lekarze, którzy po 8 stycznia wystawią receptę w postaci papierowej, nie poniosą żadnych kar.

W postaci papierowej po 8 stycznia będą wystawiane recepty:

- w ramach tzw. importu docelowego,

- dla osób o nieustalonej tożsamości,

- recepty transgraniczne (tylko do końca 2020 r.),

- recepty pro auctore i pro familiae (są to recepty które lekarz wystawia sam sobie lub członkom swojej rodziny; decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),

- w sytuacji, gdy lekarz nie ma dostępu do systemu e-zdrowie, m.in. w przypadku awarii tego systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy w przypadku braku dostępu do Internetu.

Czytaj też: Elektroniczna recepta od stycznia 2020 r. ma całkowicie zastąpić papierową

- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, a lek będzie mógł być objęty refundacją. Tym samym, wdrożenie nowych rozwiązań, nie utrudni pacjentom dostępu do leków. Ponadto przepisy nie przewidują kar dla lekarzy, którzy pomimo obowiązku ustawowego wystawią po 8 stycznia 2019 r. receptę w postaci papierowej - podkreśla MZ.

Zachęca jednak lekarzy, którzy nadal wystawiają recepty w postaci papierowej, do przejścia na nowe zasady. Przypomina, że wystawianie e-recept wymaga podłączenia się do systemu e-zdrowie (P1), co następuje poprzez wdrożenie modułu e-recepty w systemie gabinetowym/HIS i uzyskanie certyfikatu systemu e-zdrowie lub poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl.

Sam proces wystawienia e-recepty polega na wpisaniu odpowiednich danych oraz podpisaniu ww. dokumentu poprzez użycie podpisu kwalifikowanego, osobistego (zawartego w warstwie elektronicznej e-dowodu osobistego), zaufanego (Profil Zaufany) lub certyfikatu ZUS wykorzystywanego do podpisywania e-ZLA.

Lekarze mogą liczyć na wsparcie finansowe i szkolenia. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla świadczeniodawców dofinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania na potrzeby e-recepty (20 mln zł), a Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oferuje w całej Polsce bezpłatne szkolenia dla kadry medycznej w zakresie m.in. wystawiania e-recept.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA