GIS ostrzega przed „ospa party” i „odra party”

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dla rodziców i opiekunów niezaszczepionych dzieci przed udziałem w spotkaniach typu „ospa party” czy „odra party”, podczas których dzieci mają być celowo zarażane groźnymi drobnoustrojami.

Publikacja: 05.12.2019 12:41

GIS ostrzega przed „ospa party” i „odra party”

Foto: 123RF

Chodzi o organizowane przez rodziców spotkania, w których udział biorą dzieci nieszczepione, które nie przechodziły ospy wietrznej, odry czy różyczki, oraz dzieci przechodzące właśnie którąś z tych chorób zakaźnych. Rodzice prawdopodobnie liczą na łagodne przechorowanie choroby i  chcą w ten sposób zabezpieczyć dziecko przed zachorowaniem w późniejszym wieku.

Czytaj też: Dziecko zmarło po ospa-party

GIS nazywa takie spotkania "niezdrową modą". Część rodziców jej ulega.

- Powinni jednak pamiętać, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością hospitalizacji lub zgonem. Udział w spotkaniach typu „ospa party", „odra party" stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla zdrowia i życia dziecka! - ostrzega GIS.

Ospę wietrzną wywołuje wirus, który jest również przyczyną półpaśca. Szerzy się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni (skażone przedmioty). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje: wysypkę, swędzenie, brak łaknienia, ból głowy, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych. Powikłania: wirusowe ospowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie serca. Na skutek uaktywnienia się wirusów, które pozostają w zwojach nerwowych, mogą pojawić się bardzo bolesne objawy półpaśca.

Odrę wywołuje wirus szerzący się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni (skażone przedmioty). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje: plamisto-grudkową wysypkę, swędzenie, kaszel, katar, zapalenie spojówek, gorączkę powyżej 380C. Powikłania występują często i są to: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest podostre stwardniające zapalenie mózgu występujące po kilku latach od zakażenia z objawami otępienia, drgawek, spastycznych skurczów i zgonu w ciągu 1-2 lat.2

GIS przypomina, że  jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki jest zaszczepienie dziecka.

- Niepoddawanie dziecka szczepieniom ochronnym pozbawia dziecko prawa do profilaktycznego świadczenia zdrowotnego służącego zapobieganiu wystąpienia chorób zakaźnych. Narusza dobro dziecka, gdyż naraża dziecko na zachorowanie lub utratę zdrowia w związku z powikłaniami chorób zakaźnych. Jest także  sprzeczne z interesem społecznym wyrażonym w dążeniu władz publicznych do zwalczania chorób zakaźnych w drodze uodpornienia populacji i tym samym zapobieżenia społecznym skutkom występowania chorób zakaźnych - przypomina GIS.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona