fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Od dziś w aptekach reglamentacja leku Viregyt K z amantadyną

Adobe Stock
Minister Zdrowia zarządził ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu w aptekach leku Viregyt-K, którego popularność wzrosła po tym, jak informację o jego skuteczności w leczeniu COVID-19 ogłosił jeden lekarz z Przemyśla – Włodzimierz Bodnar.

Viregyt-K to kapsułki doustne z chlorowodorkiem amantadyny. Jest od lat stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, a także w zakażeniach wirusem grypy typu A.

Zainteresowanie lekiem wzrosło po tym, gdy pediatra i pulmunolog z Przemyśla Włodzimierz Bodnar stwierdził publicznie, że stosowanie  Viregytu-K w odpowiednio wysokich dawkach prowadzi do całkowitego rozpadu wirusa i umożliwia wyleczenie COVID-19 w ciągu 48 godzin. Pulmonolog twierdzi, że takie spektakularne efekty potwierdzają przypadki setki jego pacjentów, którym podał lek, a także jego samego. Wszystkie przypadki lekarz opisał i udokumentował.

Czytaj też: Amantadyna nie jest cudownym lekiem

Dr Bodnar poinformował o swoim odkryciu Ministerstwo Zdrowia już w połowie marca.  Niedawno resort stwierdził jednak, że nie ma uzasadnienia, by stosować amantadynę do leczenia COVID. Tymczasem Viregyt-K  znika z aptek, bo lek zaczęli przepisywać  i stosować także inni lekarze.

Minister Zdrowia zdecydował, że w tej sytuacji  lek będzie objęty reglamentacją. Od 1 grudnia obowiązuje obwieszczenie  w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu Viregytu-K. Ilość leku wydawanego w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym na jednego pacjenta nie może przekroczyć trzech opakowań na 30 dni.

Jednocześnie Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją, czyli w przypadku choroby i zespołu Parkinsona oraz w leczeniu dyskinezy późnej u osób dorosłych. Apteka nie może zatem wydać leku, jeśli lekarz przepisał go poza wskazaniami do jego refundacji, czyli za pełną odpłatnością.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA